Ekoloji Birliği: “Halk direniyor, iktidar şirketlere kolaylık tanıyor!”

Ekoloji Birliği Ege Bölgesi’nde yaygınlaşan JES çalışmalarına dikkat çekerek Manisa Salihli ilçesi Hacıbektaşlı’da başlatılan çadır nöbetine destek açıklaması yaptı  

Ekoloji Birliği: “Halk direniyor, iktidar şirketlere kolaylık tanıyor!”

Ekoloji Birliği Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı Manisa Salihli ilçesi Hacıbektaşlı’da başlatılan çadır nöbetine destek açıklaması yaptı. Ekoloji Birliği eş sözcüsü Coşkun Özbucak yaptığı açıklamada, “Çanakkale Kaz Dağları, Kütahya Murat Dağı’ndan sonra bir çevre nöbeti de Salihli Hacıbektaşlı’da başladı. Nöbet, sadece yaşam alanları ve tarım arazilerini korumak için değil, aynı zamanda hukuksuz şekilde JES çalışması yapmak isteyen şirketin saldırgan tavrına karşı hukuka da sahip çıkmayı içeriyor” diyerek JES çalışmalarının hukuksuzluğuna dikkat çekti.

Keyfilik, hukuksuzluk KİPAŞ Holding eliyle sürüyor

Halkın toprağına, suyuna, geleceğine sahip çıktığını vurgulayan Özbucak, “Halkın JES projelerine karşı yaşam alanları ve tarım arazilerine sahip çıkma mücadelesi son derece haklı, meşru ve hukuki bir mücadeledir. Ama hukuku hiçe sayan ve yasal olmayan yollara başvuran ise bizzat bu şirketlerin kendileridir” dedi.

Yetkililerin sorumluluğuna dikkat çeken Özbucak şöyle devam etti:

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 14.08.2019 tarihli belgesinde “artık bundan sonra JES ve madencilik gibi projelere izin verilmemesi gerekir” vurgusu yanında Gediz’deki yeraltı sularının JES ve maden çalışmaları nedeniyle kirlendiğine, zehirlendiğine dikkat çekilirken Valilikler “ÇED Gerekli Değildir” kararları vermeye devem ediyorlar, ihaleler yapılabiliyor. Bu yazının aksine davranmak, doğaya, çevreye karşı hem de sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını da tehdit edecek hukuksal suç işlemek anlamına gelmektedir. Yetkililerin bu davranışları şirketleri cesaretlendirmektedir. Bununla birlikte devlet güçleri de şirketleri korur duruma gelerek halkla karşı karşıya gelip, halka engel olmaktadırlar. Bu konuda yetkililerin suç işlediklerini bir kez daha vurguluyoruz.

24 Ağustos 2019 tarihinde Aydın’da Efeler’e bağlı Yılmazköy Mahallesi’nde mahkemenin “yürütmeyi durdurma” kararına rağmen boru döşeme çalışmaları yapmak isteyen KİPAŞ Holding’e bağlı Maren Jeotermal Elektrik Santrali’nin çalışma başlattığını söyleyen Özbucak, halkın ve Efeler Belediye Başkanlığı’nın karşı duruşu ile hukuksuz uygulamanın engellendiğini ifade etti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur