Eğitim Sen’den YÖK’e tepki: “Ağır bir suça ortak oldular”

Eğitim Sen yaptığı yazılı açıklama ile YÖK'e tepki gösterdi: “AYM’nin hak ihlali kararı sonrasında barış akademisyenlerine yönelik her türlü hukuk dışı girişim ve uygulamalarda bulunanlar hakkında soruşturma başlatılmalıdır"

Eğitim Sen’den YÖK’e tepki: “Ağır bir suça ortak oldular”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan Barış İçin Akademisyenler hakkında açılan davalar nedeniyle hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’ne karşı imza kampanyası başlatan üniversitelere ve Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

AYM’nin ifade özgürlüğüyle ilgili aldığı kararın gereğinin derhal uygulanmasını talep eden Eğitim Sen açıklamasında, “YÖK’ten üniversitelere gönderildiği ifade edilen bir talimatla üniversitelerin yönetimleri birbirinin peşi sıra açıkça bu nefret kampanyasına katılmış ve ağır bir suça ortak olmuşlardır” ifadelerine yer verdi.

Eğitim Sen’in “Hukuka karşı bayrak açan YÖK’e, üniversite yönetimlerine ve akademisyenlere sesleniyoruz: Siyasi gücünüz tükenecek, kalkanlarınız düşecek” başlıklı açıklamasından bir bölüm şu şekilde:

Ancak süreç bununla da bitmemiştir. YÖK’ten üniversitelere gönderildiği ifade edilen bir talimatla üniversitelerin yönetimleri birbirinin peşi sıra açıkça bu nefret kampanyasına katılmış ve ağır bir suça ortak olmuşlardır. Özellikle belirtmek isteriz ki bu süreç, Türkiye üniversitelerindeki yönetimlerin “güce tapınma” konusundaki hünerlerini göstermekle kalmamış, üniversite fikriyle aralarındaki uçurumu da gözler önüne sermiştir. Şüphesiz ki bu tabloyu, YÖK’ün kuruluş amacını belirleyen cuntacılar dahi tahayyül edememiştir.

YÖK, üniversite yönetimleri ve üniversitedeki varlığını yandaşlığa borçlu olan ‘makbul akademisyenler’ bir gerçeği unutmamalıdır! Sendikamız her platformda olduğu gibi, yer aldığı uluslararası platformların tamamında da hukuka karşı başlattığınız bu kampanyayı teşhir edecek, herkesin sizleri tanımasını sağlayacaktır! En önemlisi de bu kampanya karşısında hukuku, demokrasiyi, akademik özgürlükleri savunmaya devam edecek ve bugün sahip olduğunuz gücün sizlere sağladığı hukuksuzluk kalkan��nı elinizden alacağız.

AYM’nin ifade özgürlüğü ile ilgili olarak almış olduğu kararın gereği derhal yerine getirilmeli, barış akademisyenleri ile ilgili her türlü hukuki-idari cezalandırma ve soruşturmalara son verilmeli, ihraç edilen akademisyenler bütün hakları ile birlikte görevlerine, üniversitelerine en kısa sürede iade edilmelidir. AYM’nin hak ihlali kararı sonrasında barış akademisyenlerine yönelik her türlü hukuk dışı girişim ve uygulamalarda bulunanlar hakkında soruşturma başlatılmalıdır.

Sendika.Org