“Davutoğlu açıkla, biz neden öldük?”

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve 5 Haziran Amed Aileleri İnisiyatifi gerçekleştirdikleri eş zamanlı basın açıklamalarıyla Ahmet Davutoğlu’na “Davutoğlu açıkla! Biz neden ve nasıl öldürüldük?” diye sordu

“Davutoğlu açıkla, biz neden öldük?”

Ahmet Davutoğlu’nun “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Türkiye tarihi yazıldığında en kritik dönemlerden, birkaç aydan biri 7 Haziran – 1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır” açıklaması ile ilgili 10 Ekim, Suruç ve 5 Haziran Amed Aileleri Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yöneticilerinden Av. Mehtap Sakinci  “Kaybettiğimiz canların yarım kalan nefeslerini ciğerlerimize doldurarak gür bir sesle soruyoruz: Davutoğlu açıkla! 7 Haziran – 1 Kasım arasında biz neden ve nasıl öldürüldük?” dedi.

5 Haziran Diyarbakır HDP mitingi saldırısı davasının avukatlarından Bünyamin Şeker, “Davutoğlu’nun bu açıklamaları bir ihbar olarak kabul edilip gerekli soruşturmaların yürütülmesi gerekiyor. O süreç içinde yaşanan katliamların sorumluları açığa çıkması gerekiyor” diye konuştu.

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Çağla Seven, eş zamanlı yapılan “Davutoğlu açıkla!” başlıklı basın açıklamasında “Bizim için bu açıklama malumun ilamıdır. 7 Haziran – 1 Kasım arasındaki dönemde ne oldu?” diyerek Davutoğlu’na seslendi.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin basın açıklamasına katılarak şunları söyledi:

O dönemde kendilerini iktidarda tutma amacıyla yürüttükleri strateji neyse onu anlatsın. Bu ülkenin topraklarını cihatçı çetelerin cirit attığı yerler haline nasıl getirdi, bunları itiraf etsin. Bizim acılarımız kendi aralarındaki iktidar mücadelesinin bir aracı değildir. Buna biz izin vermeyeceğiz ve bu sürecin sorumlularının her birinden hesabı bizzat bu ülkenin demokrasi güçleri soracak!

Sendika.Org