Çorlu tren katliamı davasının avukatı Atalay hakkında “kapı kırdın” incelemesi

Avukat Can Atalay hakkında, Çorlu tren katliamı davasının ilk duruşmasında polisin ailelere saldırması ile başlayan arbede sırasında duruşma salonunun kapısını kırdığı gerekçesiyle ön inceleme başlatıldı

Çorlu tren katliamı davasının avukatı Atalay hakkında “kapı kırdın” incelemesi

Çorlu tren katliamında 25 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi hayatını kaybetmişti. Tren katliamına ilişkin görülen ilk davada katliamda hayatını kaybeden ve yaralananların yakınlarının salona alınmaması nedeniyle arbede çıkmıştı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sosyal Haklar Derneği’nden (SHD) avukat Can Atalay hakkında “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle ön inceleme başlattı.

Emniyet: “Atalay, aileleri provoke etti”

Dava gününe ilişkin Çorlu Emniyet Müdürlüğü tarafından tutulan tutanakta, duruşma öncesinde Orion AVM’den adliyeye yapılan yürüyüşün Atalay ve mağdurlardan İsmail Kartal tarafından organize edildiği iddia edilerek, Atalay’ın gruba öndelik ettiği, polisin trafiği kapatmadan kaldırımdan yürümeleri konusundaki ikazlarına rağmen Atalay’ın grubu provoke ettiği, görevli polis memurlarına agresif tavırlar gösterdiği ve kışkırtıcı bir şekilde ailelerle polisleri karşı karşıya getirmeye çalıştığı öne sürüldü.

Polis tutanağında duruşma öncesindeki arbede için de şu ifadeler yer aldı:

Avukat Atalay ile birlikte avukat Mürsel Ünder ve Birtan Altan isimli kişiler ve kalabalık bir grubun olduğu görülmesi üzerine kapının sol kanadı tekrardan fiziki olarak ittirmek sureti ile kapatılmaya çalışıldığı esnada aynı kapının sağ kanadı içerden kırılmak sureti ile açıldığı ve Avukat Atalay, avukat Mürsel Ünder ve Birtan Altan’ın kapıda bulunan görevlilerimize mukavemette bulunmaya çalıştıkları saldırgan ve agresif tavırlar göstererek görevlilerimize görevini yapmaya engellemeye çalışarak grupları  provoke edici söylemlerde bulundukları görülmüş ve şahısların engellenmesi sırasında görevlilerimizle içerdeki ve dışardaki gruplar arasında arbede yaşanmıştır…

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet’in hazırlamış olduğu tutanağa dayanarak Atalay’a “kamu malına zarar vermek” suçlamasıyla ön inceleme başlattı. Savcılığın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu’na gönderdiği yazıda “Cumhuriyet Başsavcılığımızın Bakanlık Muharebe Bürosu tarafından, şikayet üzerine avukat soruşturması kapsamında yapılan incelemeye esas olmak üzere; Ekte gönderilen evraka istinaden avukat Can Atalay’ın kendi isteğiyle sözlü veya yazılı beyanda bulunmak istediği takdirde ‘beyanda bulunan’ sıfatıyla ifadesinin alınması ya da yazılı beyanını ibraz ederse telim alınması, yazılı bilgi/belge/delil ibraz ederse muhafaza altına alınması ikmal olunacak evrakın Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur” ifadeleri yer aldı.

Talimat Bürosu tarafından Atalay’a gönderilen tebligatta ise “ön incelemeye esas olmak üzere ‘beyanda bulunan’ sıfatıyla açıklamalarınızı Cumhuriyet Başsavcılığımıza tebliğinden itibaren 10 günlük süre içerisinde sunmanız, sunmak istemediğiniz takdirde dosyadaki mevcut duruma göre işlem yapılacağı hususunda bilgilerinize tebliğ olur” denildi.

“Ciddiyetten uzak”

SHD avukatı Deniz Özen, müvekkili Atalay hakkında ön inceleme başlatılmasına ilişkin Atalay’ın “kapı kırmak”la suçlandığını belirtti ve “Ancak aynı gün duruşma salonunun kapısının kırılmasından daha önemli bir olay daha yaşanmıştı. Yargılamanın tarafı olan aileler duruşma salonuna alınmadı, salonun kapısı kilitlendi ve içeri girmek isteyen aileler polis tarafından darp edildi” dedi.

Soruşturmanın kabul edilemez olduğunu belirten Özen şunları söyledi:

Duruşmaların kamuya açık şekilde yapılacağına ilişkin Ceza Muhakemesi Kanunun açık hükmüne rağmen kapıların kilitlenmiş olmasını, ailelerin darp edilmesini ve yargılamanın taraflarını duruşma salonuna almayarak suç işleyenleri araştırması gereken Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığının suç işleyen kamu görevlileri yerine bir kapı kilidinin peşine düşmüş olması, ciddiyetten uzaktır. Çorlu davasında failleri tespit etmeyen kamu görevlileri hakkında takipsizlik veren Çorlu Savcılığı burada Adalet Bakanlığı’nın iznini beklemeden talimat evrakı yazdı. Bu hukuka aykırıdır. Müvekkillerinin, tarafı oldukları yargılamaya katılmasını sağlamaya çalışan bir avukat hakkında bu gerekçeyle soruşturma başlatılmış olması kabul edilemez.

Sendika.Org, Artı Gerçek