“Cinsel şiddet sonrası destek birimleri nerede?”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Kadınlarla Dayanışma Vakfı, İstanbul Sözleşmesi'nin beşinci yıldönümünde sözleşmedeki birçok maddenin hayata geçirilmediğini belirtti, "Cinsel şiddet sonrası destek birimleri nerede?" diye sordu

“Cinsel şiddet sonrası destek birimleri nerede?”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV) İstanbul Sözleşmesi’nin beşinci yıldönümünde açıklama yayımlayarak “Cinsel şiddet sonrası destek birimleri nerede?” diye sordu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kamu görevlileri işlerini keyfi bir şekilde yapmıyor, cinsel şiddete maruz bırakılanlar hala üzerinde delillerle saatlerce kapı kapı dolaştırılarak kamu kurumlarında işkenceye maruz bırakılıyor. Çocuk evlilikleri önlenmediği gibi, yanlış beyanatlar ve girişimler kovuşturulmayarak teşvik ediliyor. Cinsel şiddet ve istismar olayları kamuoyunda infial yaratırken, cezasızlık ve hayatta kalanları destekleyici mekanizmaların oluşturulmaması kamu vicdanını derinden etkiliyor.

Devletin yükümlülükleri arasında olan birçok maddenin hayata geçirilmediği belirtilen açıklamada şu sorular soruldu:

  • 5 yıl önce açılması taahhüt edilen nitelikli cinsel şiddet destek birimleri nerede?
  • Tecavüz kriz merkezleri nerede?
  • Cinsel şiddet danışma merkezleri nerede?
  • Acil destek hattı nerede?
  • Neden cinsel şiddetten hayatta kalanlar şiddet sonrası ihtiyaç duydukları psikolojik desteği sigorta kapsamında nitelikli uzmanlardan alamıyor?

Açıklamada, şiddete maruz bırakılanlara yönelik hak ihlalleri karşısında sessiz kalınmayacağı şu sözlerle ifade edildi:

Sözleşmenin iptalinin istendiği beşinci yılda amacı ‘kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak’ olan sözleşmenin ‘bütün kötülüklerin kaynağı’ olarak hedef gösterilmesinin asıl nedenlerini biliyoruz. Şiddete maruz bırakılanlara yönelik hak ihlalleri karşısında sessiz kalmayacak, sözleşmenin savunucusu ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Madde 25 – Cinsel şiddet mağdurlarına destek

Taraflar mağdurlar için tıbbi ve adli tıp muayenesi yapmak, travma desteği ve danışmanlık hizmetleri sağlamak üzere uygun, yeterli sayıda ve kolayca erişilebilen, ırza geçmeyle ilgili kriz merkezleri veya cinsel şiddet sevk merkezleri oluşturmak üzere gerekli yasal veya diğer tedbirleri alacaklardır.

Sendika.Org