CHP’li Öztrak: “Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Millet tarafından seçilen başkanların görevden alınması hukuki değil siyasidir. Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder" dedi

CHP’li Öztrak: “Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder”

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak toplantı gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Millet tarafından seçilen başkanların görevden alınması hukuki değil siyasidir. Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder” dedi.

Öztrak, “Millet tarafından seçilen başkanların görevden alınması hukuki değil siyasidir. Seçimle gelen kayyumla gidecekse sandık anlamını kaybeder. Millet iradesiyle inatlaşılmaz. Biz CHP olarak hukukun üstünlüğünden seçme ve seçilme hakkının üstünlüğünden taraf olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın merhametsiz zulmüne her zaman karşı çıktık”

“Millet iradesine ve sandığın namusuna yeni bir saray darbesi yapıldı” diyen Öztrak, şöyle devam etti:

5 ay önce millet iradesiyle göreve gelen belediye başkanları bu sabah görevden alındı ve valiler kayyum olarak atandı. Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Önce Adalet Bakanlığı’ndan Adli Sicil Belgesi alınır. Sonra YSK adayların dosyalarını inceler, aday olmalarında hukuken sakınca görülmeyenler de seçime girerler. Bundan 5 ay önce Saray’ın vesayeti altındaki YSK tarafından

Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır. Darbe döneminde ne yapıldıysa bugün de aynısı yapılmıştır. Biz adalet ve demokrasinin tarafındayız. Erdoğan’ın merhametsiz zulmüne her zaman karşı çıktık.

Sendika.Org