CHP’den sıradışı bir “Kürt dili ve sorunu” buluşması: “CHP artık bir şeyler yapacak”

Kürt sorununun çözümüne ilişkin öneriler içeren bir rapor çalışması içinde bulunan CHP yönetiminin, Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarıyla düzenlediği toplantıya İlhami Işık (Balıkçı), Müfid Yüksel, Ahmet Faruk Ünsal gibi isimler de katıldı. Kılıçdaroğlu toplantıda CHP’nin artık değişime açık bir parti olarak yeni adımlar atacağını belirtti

CHP’den sıradışı bir “Kürt dili ve sorunu” buluşması: “CHP artık bir şeyler yapacak”

İstanbul Kozyatağı Hilton Otel’de 26 Ağustos akşamı sıradışı bir toplantı gerçekleşti. Azadi hareketinden ayrılan, İslamcı kimliği ve Barzani çizgisine yakınlığıyla bilinen Hakkı Savunanlar Platformu’nun aracılık ettiği toplantıda CHP yöneticileri işsizlik sorunlarına çözüm bulunmasını isteyen Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarıyla bir araya geldi. Ancak toplantıda tartışılan konular daha geniş bir çerçevedeydi.

Dikkat çeken katılımcılar

Toplantıya CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Parti Meclisi Üyesi Tekin Bingöl ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kürt Dili Edebiyatı mezunları ve Hakkı Savunanlar Platformu aktivistlerinin yanı sıra, Millet İttifakı’nın 31 Mart seçimlerindeki Saadet Partili Adıyaman Belediye Başkan Adayı Ahmet Faruk Ünsal, “Balıkçı” lakabıyla bilinen İlhami Işık, gazeteci yazar Ali Fikri Işık ve eski Yeni Şafak yazarı Müfid Yüksel gibi isimler de katıldı.

Yaklaşık dört saat süren toplantıda Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarının işsizlik sorunu ile birlikte kayyumlar, CHP’nin Kürt sorununa bakışı, yeni anayasa gibi konular da tartışıldı.

Kürt sorununa ilişkin yeni rapor hazırlığı

Toplantının sonunda değerlendirmelerini paylaşan Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu ile Kürtçe dil sorununun birbirinden kısmen farklı meseleler olduğunu söyleyerek, CHP olarak artık bu alanda bir şeyler yapmak durumunda olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu dil sorununa ilişkin olarak Kürtçe kurslar başta olmak üzere, yaşlı bakım hizmetlerinde Kürtçe bilen tercümanın bulunması, çağrı merkezleri ve kreşlerde Kürtçe bilen danışmanların bulundurulması gibi pratik adımlar üzerinden çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

“Bu sadece İstanbul’un değil, Adana, Mersin, Antalya gibi illerin de sorunu ve ihtiyacıdır” diyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin Kürt sorunuyla ilgili 2015’te hazırladığı 22 soru 22 cevaptan oluşan raporu güncellediklerini ve yeni pratik öneriler sunacaklarını söyledi.

“Kayyum bizden uzak bir sorun değil”

Kılıçdaroğlu, kayyumlar konusunda, HDP ile sürekli iletişimde olduklarını ve kendi attıkları ve atacakları adımlardan diğer muhalefet partilerini de haberdar ettiklerini söyledi. Kayyum meselesini kendilerinden uzak bir mesele olarak görmediklerini partiler üstü ve mücadele edilmesi gereken bir durum olarak gördüklerini, mücadele yöntemleri konusunu da sürekli istişare ettiklerini belirtti.

CHP’nin artık eski muhafazakâr yapısını terk ettiğini, değişimlere açık bir parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu son olarak, Kürt Dili ve Edebiyatı mezunu öğrencilerini iktidarın kullandığı bir şov aracı olmaktan çıkarıp onlara iş olanakları sağlamaya çalışacaklarını, bunu belediyeler yoluyla ya da başka bir yolla mutlaka yapacaklarını, bu mezunları aç bırakmayacaklarını söyledi.

Bugüne kadar CHP’ye mesafeli duran İslamcı Kürt çevrelerin katıldığı bu toplantı yeni bir duruma işaret ederken, Sendika.Org’un ulaştığı bazı katılımcılar toplantının pozitif bir hava ile sonlandığını ve ana muhalefet partisinin yerel seçim sürecinde de kimi örnekleri yaşanan bu temaslarla ciddi bir beklenti yaratmaya başladığını aktardı.

Sendika.Org