CHP “basın kartı ambargosu” iddiasını TBMM gündemine taşıdı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nda "basın kartı verilmeyecekler listesi" olduğu iddia edilmişti, CHP’li Ömer Fethi Gürer ise, konuya açıklık getirmesi için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi yöneltti

CHP “basın kartı ambargosu” iddiasını TBMM gündemine taşıdı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılında Sarı Basın Kartı Yönetmenliğinde yapılan 14 değişiklik sonrası Sarı Basın Kartı verilmesine yönelik yeni düzenleme çalışmalarına açıklık getirilmesi için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

“14 kez değiştirilmiş!”

Demokrasilerde basının bağımsız ve özgür yayın yapması gerektiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Basın özgürlüğü, serbestçe haber, fikir ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlarla, açıklayabilmek olarak tanımlanır. Basında temel olan bilgi ve düşünceleri serbest olarak toplayıp, yorum ve eleştiri yapabilmek esastır. Basın kartı ise bu mesleği yapanlara verilen bir tanıtım kartıdır. Basın mensuplarına verilen sarı basın yönetmenliği, 1947 yılından günümüze kadar 14 kez değiştirilmiştir” dedi.

“Ambargo listesi hazırlandığı doğru mu?”

CHP’li Gürer, yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  • Kamuoyuna yansıdığı biçimi ile basın kartlarında bir ambargo listesi hazırlandığı doğru mudur?
  • Son durumda kaç kişide sarı basın kartı bulunmaktadır?
  • Son beş yılda iptal edilen sarı basın kartı sayısı kaçtır?
  • Yargısız infaz yapılarak kamuoyunda yer aldığı biçimi ile basın kartı verilmeyecek olan gazeteciler kimlerdir?
  • Neden bu kişilere basın kartı verilmemesi düşünülmektedir?

Sendika.Org