Çağlayan’da kayyum protestosu: Polis avukatlara saldırdı

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde kayyum atanan belediyelerle ilgili açıklama yapmak isteyen avukatlara polis saldırdı

Çağlayan’da kayyum protestosu: Polis avukatlara saldırdı

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesine karşı Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi C Kapısı önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara polis saldırdı.

HDP’li milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Ahmet Şık, Musa Piroğlu ve Filiz Kerestecioğlu da saldırı sırasında adliye önündeydi. Polis saldırısı sırasında vekillerden Şık ve Gülüm kollarından yaralanırken Piroğlu, ezilme tehlikesi yaşadı.

Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Gökmen Yeşil, polis saldırısının ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Ahmet Şık’ın kolunu çekmenizi isteriz. Özellikle hedef aldıklarını ve yaraladıklarını bizzat gördüm yaşadım hepimiz gördük. Biz anayasaya, yasalara, mahkeme kararlarına aykırı başsavcılık talimatını kabul etmiyoruz, tanımıyoruz.

Yeşil sözlerinin devamında şunları söyledi:

Hak dediğimiz şey unutulmuş bir kavram. Yapılan bu müdahaleyi kabul etmiyoruz, açıklamamızı adliye önünde yapmak istiyoruz. Bundan dolayı basın açıklamamızı yapmıyoruz. Ancak Mardin, Van ve Diyarbakır’a ve yarın kayyum tehdidi altında olan Kürt illerinin emekçi yoksul halkına kendi iradesini sadece oy atarak değil, kalkanların, panzerler önünde hakkına sahip çıkan analar için buradayız. Sesimizi duysunlar. Bu karanlık dağıtılacak ve yoksul halkların kendi iradesi bu belediyeleri alacak hakkını alacak ve faşizmin elinden kurtaracaktır.

İlgili haberler:

Sendika.Org