Beşiktaş’ta kayyum protestosunda gözaltında alınan kadınlar serbest

İstanbul Beşiktaş'ta Kadınlar Birlikte Güçlü tarafından düzenlenecek olan kayyum açıklamasında gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

Beşiktaş’ta kayyum protestosunda gözaltında alınan kadınlar serbest

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine kayyum atanması bugün de protesto edildi. Beşiktaş’ta Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla düzenlenen açıklamada polis saldırısı sonucu gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı.

Beşiktaş’taki Hakan Pastanesi önünde buluşan kadınlar izinsiz alan gerekçesiyle Beşiktaş Meydanı’na yönlendirildi. Açıklamaya HDP milletvekilleri Oya Ersoy ve Serpil Kemalbay da katıldı. Kadınların meydanda toplandığı sırada polis saldırdı 23 kişi gözaltına alındı. Vekiller, gözaltılara engel olmaya çalıştı ancak edinilen ilk bilgilere göre 23 kişi gözaltına alındı.

“Kayyumların kapattığı dernekler bizim açımızdan çok elzem”

Gözaltına alınan Kadınlar Birlikte Güçlü’den Av. Fulya Dağlı kimlik kontrolünün ardından serbest bırakıldı ve karakol önünde Sendika.Org’a konuştu:

Biz kayyumları kadın derneklerini, kadın birimlerini kapatmasından biliyoruz. Ancak biz kadınların katledilmesine karşı mücadele ediyoruz ve kayyumların kapattığı dernekler bizim açımızdan çok elzem.

Kadınlar Birlikte Güçlü’den Selin Top da, gözaltı esnasında yaşanan şiddete değinerek, “Gözaltı esnasında şiddet uygulandı, kimyasal silah kullanıldı. Astım krizi geçirenler oldu. Ama kadınlar şiddete karşı susmadı susmayacak. Sokakları doldurmaya devam edeceğiz” dedi.

Sağlık kontrolünün ardından Beşiktaş Karakolu’na götürülen kadınlar savunmalarının alınmasından sonra Kağıthane Devlet Hastanesi’nden serbest bırakıldı.

Sendika.Org /Foto: Can Kaya