Batıkentliler Kaz Dağları için sokaktaydı: “Doğamız için, ekolojimiz için direnmeye devam edeceğiz”

Batıkent Dayanışma Platformu, Kaz Dağları'nda madencilik faaliyetine ve ağaç katliamına karşı Çanakkalelilerin başlatmış olduğu "Su ve Vicdan Nöbeti"yle dayanışma için sokaktaydı

Batıkentliler Kaz Dağları için sokaktaydı: “Doğamız için, ekolojimiz için direnmeye devam edeceğiz”

Madencilik faaliyeti kıskacında olan Kaz Dağları’nda Çanakkalelerin mücadelesi devam ediyor. Dün, Ankara’da Batıkent Dayanışma Platformu, Çanakkalelilerle dayanışma için eylem düzenledi. Eylemde yapılan açıklamada, Kaz Dağları’nda yüzbinlerce ağacın kesildiği belirtilerek “Oksijen kalitesi açısından dünyanın en önemli habitatlarından biri olan Kaz Dağları, tarihteki adıyla İda, bugün bir ekolojik katliamla karşı karşıya” denildi.

“Şimdi burada sormamız gereken soru Kaz Dağları’nı kim, kime, ne kadar sattı sorusu olmalı” diyen Batıkentliler, açıklamanın devamın şu ifadelere yer verdi:

Kaz Dağları’ndaki katliamın emrini bizzat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanı’nın kararıyla Alamos Gold Şirketi ve taşeronu Doğu Biga Şirketi’ne özel teşviklerle verilmiş bir alan var. Alamos Gold Şirketi bizim topraklarımızı, havamızı, suyumuzu zehirliyor. Üstüne üstlük 865 milyonluk teşvik alıyor. Yetmiyor katliam süresince çalışan işçilerin SGK’lerini kamu bütçesinden ödüyoruz. Bu da yetmiyor yüzde 80’lere varan KDV indirimlere, yatırım teşvikleri, gümrük muafiyetleri alacaklar.

Geleceğimize, tarihimize sahip çıkmanın en önemli sorumluluklarından birisi  de dünya miraslarına sahip çıkmaktır. AKP iktidarı tarafından uluslararası şirketlere ve yerli taşeronlarına peşkeş  çekilen aslında bizim geleceğimizdir. Ormanlar, su havzaları, doğal varlıklar ve bütün canlılarıyla bir ekolojik sistemin katliamının gerçek sorumlusu AKP iktidarıdır.

Hem de öyle bir suç işliyorlar ki ne yasa ne hukuk ne de halkın itirazını tanıyorlar. Yandaş medyaları ve yazarları da onların bu suçlarını aklama telaşına düşmüş durumda.

Çanakkale halkı, direnişlerini sürdürme kararlılığında. Kaz Dağları hepimizin. Kaz Dağları’ndan Munzur’a, Salda Gölü’nden Hasankeyf’e, Cerattepe’den ODTÜ’ye bütün doğa kaliamlarına dur diyoruz.

Bugün Kaz Dağları’nda bulunamıyor olabiliriz ama Kaz Dağları’ndaki direnişi Batıkent sokaklarına taşımak da bizim görevimiz. Yalnızca Kaz Dağları’nda, Hasankeyf’te değil memleketin her bir köşesinde doğamız için ekolojimiz için direnmeye devam edeceğiz.

Sendika.Org/ Ankara