“Bakanlığa göre ağaç kesimi yok, kesilecek 17 bin ağaç çalı çırpı”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bakanlıklara Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda ağaç kesimini sordu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "ağaç kesimi yok, kesilecek 17 bin ağaç çalı" yanıtını verdi

“Bakanlığa göre ağaç kesimi yok, kesilecek 17 bin ağaç çalı çırpı”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Ballıkayalar Tabiat Parkı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtması için verdiği soru önergelerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den cevap geldi, bakanlığa göre ağaç kesimi yok, kesilen 17 bin ağaç “çalı.”

Bakanlığın “Kuzey Marmara otoyolu projesi kapsamında otoyol Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın doğu sınırındaki küçük bir kısmından (37.746 metrekare ormanlık alan) geçecek olup, bu güzergah üzeri genelde çalı niteliğinde maki ile kaplı olduğundan Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinden geçecek otoyol güzergahında ağaç kesimi olmayacaktır” açıklamasına Tarhan şu sözlerle tepki gösterdi:

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın içinden de geçen Kuzey Marmara Otoyolu projesinde bölgede bulunan 17 bin ağaç kesilecek. Ancak bu alan Bakanlığa göre küçük bir kısım. Bakanlık açıklamasında bu alanın 37.746 metrekare olduğu söylemiş ve buradaki 17 bin ağaç aslında çalı, çırpı niteliğindeki maki bitki örtüsü olduğunu iddia ediyor. Yazıktır, yazık.

“Sadece uydu fotoğraflarına bakarak Ballıkayarlar’daki tahribatı görürsünüz”

Tarhan, sözlerinin devamında şunları ekledi:

Bakanlıkların her biri ayrı ayrı Ballıkayar’da ağaç kesimi yok kesilen çalı çırpı, maki diye cevap veriyor. El insaf demekten başka bir şey dilime gelmiyor. Sadece uydu fotoğraflarına bakarak Ballıkayarlar’daki orman ve ağaç tahribatını görürsünüz. Bağlantı yolunun ve kavşak alanının ise Ballıkayalar’ın dışına çekilmesi kısıtlı bir alan olduğu için yapılamamış deniyor. Yine yol ve köprü yapımı uğruna tabiatı yok eden anlayış ile karşı karşıyayız.

“Tabiat parkı hafriyat alanına dönmüş”

“Tabiat parkı hafriyat alanına dönmüş” diyen Tarhan sözlerini şöyle sonlandırdı:

Yetkili bakanlıklar hala olumlu ÇED raporu var açıklamasında bulunuyor. Ballıkayalar’da 200 milyon yılda oluştuğu bilinen Kanyonunun popülasyonunu bozduktan sonra olumlu ÇED raporunuz olsa ne olur. Nesli tükenme tehlikesi yaşayan binlerce canlı türüne ağaçları kesiyoruz ama olumlu ÇED raporumuz var mı diyeceksiniz.

Sendika.Org