Ankara’da “güvenli bölge” pazarlığı sürerken: Pentagon’dan uyarı, Erdoğan’dan operasyon sinyali

Türkiye ile ABD arasındaki “güvenli bölge” pazarlıkları sürerken, Pentagon ve Erdoğan’dan Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyona dair açıklamalar geldi. ABD Savunma Bakanı Mark Esper “Türkiye’nin tek taraflı bir operasyonu kabul edilemez” derken, Erdoğan’dan “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla başlattığımız süreci çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz” ifadesini kullandı

Ankara’da “güvenli bölge” pazarlığı sürerken: Pentagon’dan uyarı, Erdoğan’dan operasyon sinyali

Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan “güvenli bölge” için pazarlıklar sürüyor. Ankara’da bulunan ABD’li askeri heyet ile Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri arasında görüşmelerin ikinci bölümü bugün (6 Ağustos) sabah saatlerinde başladı.

Saray-AKP iktidarı pazarlıklarda elini güçlendirmek için bir süredir tek taraflı operasyon tehditlerini artırırken, ABD tarafı Kürtler ve Ankara arasında orta yol bulmaya çalışıyor.

Öte yandan Ankara’da görüşmeler sürerken ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Tayyip Erdoğan’dan Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyona dair açıklamalar geldi.

Esper: “Tek taraflı operasyon kabul edilemez”

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine (Fırat’ın doğusu) yönelik olası operasyonunu ‘kabul edilemez’ olarak niteledi ve tek taraflı müdahalelere engel olacaklarını belirtti.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Esper, “Net olarak, Türkiye’nin tek taraflı bir operasyonunun kabul edilemez olduğuna inanıyoruz. Yapacağımız şey; yine tek taraflı bir operasyonu ve bunun ortak çıkarlarımıza zarar vermesini önlemek olacaktır. Amerika, Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri’nin Kuzey Suriye konusundaki ortak çıkarları” diye konuştu.

YPG ve Demokratik Suriye Güçleri’ni (QSD) saf dışı bırakmak gibi bir arzuları olmadığını belirten Esper, ancak Türkiye’nin bir operasyonu durumunda ABD’nin bu güçlere koruma garantisi vermeyeceğini belirtti.

Esper ayrıca, Pentagon’dan bir ekibin Ankara’da yürüttüğü görüşmeler konusunda ümitli olduğunu ve Türkiye’yle bir uzlaşı sağlanacağını umduğunu söyledi.

Erdoğan: “Çok yakında farklı bir aşamaya geçeceğiz”

Tayyip Erdoğan ise Saray’da düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Son dönemde Suriye’de yaşadıklarımız bize, sahada olmayanın masada olamayacağı gerçeğini bir kez daha göstermiştir. Gerektiğinde diyalogla gerektiğinde yumuşak güç unsurlarıyla gerektiğinde zorlayıcı diplomasi araçlarıyla gerektiğinde de fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız” dedi.

Fırat’ın doğusuna operasyon sinyali veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

NATO müttefikimiz ve stratejik ortağımız ABD’den de bu çerçevede gerçek bir müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz. Biz bu kurumlarla ilişkimizde bugüne kadar samimi bir çaba harcadık, üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Angajman ve diyalogda ısrarcı olduk. Bununla birlikte Türkiye, müttefikleriyle ya da müttefikleri olmadan milli bekasına yönelik her türlü tehdidi bertaraf etme hakkına sahiptir. Suriye’nin kuzeyindeki terör bataklığını kurutmak, ülkemizin en öncelikli meselesidir. Güney sınırımızda adeta kanser hücresi gibi büyüyen, müttefiklerimizin ağır silahları ile büyütülen bu yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez. Şayet bugün gerekeni yapmazsak, Allah korusun yarın bunu daha ağır bedeller ödeyerek yapmak zorunda kalırız. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile başlattığımız süreci inşallah çok yakında farklı bir aşamaya geçireceğiz. Böylece Suriyeli kardeşlerimizin huzur, esenlik, güven içinde yaşayacağı bir barış koridorunu kurmuş olacağız. Atacağımız bu adımlarla hem ülkemizi hem Avrupa’yı Suriye kaynaklı düzensiz göç baskısından kurtarmayı hedefliyoruz. Böylece 8 yıldır vatan hasreti çeken Suriyeli muhacirlerin ülkelerine geri dönüşlerini de hızlandırmayı amaçlıyoruz.

Sendika.Org