AKP İdlip’te ateşle oynuyor: “9. gözlem noktasını taşıma niyetimiz yok”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Morek’teki) 9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok” dedi

AKP İdlip’te ateşle oynuyor: “9. gözlem noktasını taşıma niyetimiz yok”

İdlip’in güneyindeki savaşın seyrini değiştirme hamlesi ters tepen Saray-AKP iktidarı, Suriye ordusu ve müttefiklerinin TSK konvoyunu hedef almasına ilişkin açıklama yaptı.

El Salvadorlu mevkidaşı Alexandra Hill ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavcuşoğlu, “Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Suriye ordusunun İdlip’in güneyi ve Hama’nın kuzeyindeki ilerleyişi sonrası kuşatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Morek’teki TSK gözlem noktasına ilişkin de “9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok” dedi.

Ne olmuştu?

TSK’ye ait büyük bir konvoy, dün (19 Ağustos) Suriye ordusu ve müttefiklerinin operasyonlarını sürdürdüğü Han Şeyhun’a doğru intikal etti.

Suriye Dışişleri, Türkiye’nin cihatçılara destek olduğunu açıkladı, ardından Suriye savaş uçakları TSK konvoyunu hedef aldı.

TSK konvoyunun ilerleyişini durduran Suriye ordusu, daha sonra M5 otoyolunu kesti ve gece saatlerinde Han Şeyhun’a taarruz başlattı.

Gece boyu süren şiddetli çatışmaların ardından, sabah saatlerinde cihatçıların bu kasabanın yanı sıra Hama’nın kuzey kırsalında Kefer Zeyta, Latamine ve Morek’ten çekildiği belirtilse de Heyet-i Tahrir’uş Şam’dan (HTŞ) tersi yönde bir açıklama geldi.

Han Şeyhun’un güneyine çekildiğini belirten HTŞ, burada Suriye ordusuna karşı koymaya devam edeceğini kaydetti.

İlgili haberler:

Sendika.Org