AKP bir kez daha darbe yaptı: Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

AKP bir kez daha halkın sandığa yansıyan iradesini çiğneyerek Diyarbakır, Van ve Mardin halkının büyük bir oy desteğiyle seçtiği belediye başkanlarını görevden aldı

AKP bir kez daha darbe yaptı: Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırdı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır’a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin’e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van’a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkanvekili olarak görevlendirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne baskın

İçişleri Bakanlığı’nın kararından sonra Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıkları polis ablukasına alındı.  Eşbaşkan Selçuk Mızraklı’nın görevden alınmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin (DBB) kapıları polislerce kırılarak baskın düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama

İçişleri Bakanlığı görevden almalarla ilgili olarak HDP’li belediye başkanları hakkındaki “teröre destek” suçlamalarını ve henüz sonuçlanmamış çok sayıda soruşturmayı gerekçe gösteren uzun bir açıklama yayımladı.

Mızraklı: Gasp edilen halk iradesidir

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne baskın düzenlenerek yerine kayyum atanan eşbaşkan Selçuk Mızraklı, kararın hukuk dışı olduğunu belirterek, “Gasp edilen halk iradesidir” dedi.
Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Mızraklı, kendisine görevden uzaklaştırıldığına dair herhangi bir tebligatın ulaşmadığını belirterek, “Saat 6 itibariyle kapılar kırılarak belediyeye girildi. Birazdan belediyeye geçeceğim. Hukuk dışı durum yaşıyoruz. Toplumun demokrasi ve hukuk değerleri doğrultusunda yeni bir evreye girdiğini görüyoruz. Ne anayasa ne seçimleri icra eden bir tutum var” dedi.
Türkiye kamuoyuna çağrıda bulunan Mızraklı, “Türkiye’de yaşayan herkes; kimse kendini hukuk şemsiyesi altında hissedemez. HDP’li belediyelere geliştirilen bu tutum Türkiye’deki demokrasi değerleri açısından, demokratik muhalefeti karşısına alan bir tutum olarak görmek gerekiyor. Gasp edilen halk iradesidir” diye konuştu.

Mızraklı: “Belgeye imza koymadım”

Belediye binasına girmesi polis tarafından “Mesai başlamadı” denilerek engellenen Mızraklı bakanlık kararıyla ilgili, “19 Ağustos Türkiye’deki demokrasi değerleri, hukuk rejimi, adalet kavramı, seçmen iradesi gibi temel kavramlar açısından bir kere daha yerle yeksan edildi” dedi.

Görevden uzaklaştırıldığına dair İçişleri Bakanlığı belgesinin kendisine imzalatılmak istendiğini söyleyen Mızraklı, belgeyi imzalamadı ve şunları söyledi:

Belgeye bana bu iradeyi veren halk adına imzalamayı bir onursuzluk addederim yazdım. İmza koymadım. Çünkü benim inandığım anayasa ve hukuk değerleri, hepsinin en üstünde olan halk iradesine rağmen bir işlem tesis edilmişti. Bu işlemi hukuk normları dahilinde kabul etmem mümkün değil.

HDP’lilere gözaltı dalgası

Gece saatlerinde HDP Diyarbakır İl Örgütü’nden yapılan açıklamada parti üyelerinin ev baskınları ile gözaltına alındığı ve çok sayıda kişiyi içeren gözaltı listelerinin bulunduğu belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında parti yöneticileri ve belediye meclis üyeleri de bulunuyor.

Sendika.Org