AKP, ABB iştiraklerini ekmek kapısına çevirmiş

Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan verilere göre ABB iştiraklerinde pek çok yönetici koltuğu AKP'liler tarafından doldurulmuş. Bu isimler arasında AKP'nin kurucularından, milletvekillerine, il yöneticilerine kadar pek çok kişi yer alıyor

AKP, ABB iştiraklerini ekmek kapısına çevirmiş

31 Mart yerel seçimleriyle birlikte, 25 yılın ardından el değiştiren Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde AKP dönemine ilişkin icraatlar bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan verile ABB’nin iştiraklerinde birçok eski AKP milletvekilinin, belediye meclis üyesinin, il yöneticisinin yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını ortaya koyuyor.

Şehir içi yolların çizgilerini çizmek ve yolların bakımını yapmakla sorumlu BELPLAS’ta 2015 yılında değişen yönetime 23’üncü Dönem AKP Balıkesir Milletvekili Ayşe Akbaş seçildi. Ali İhsan Ölmez ise ABB Başkanvekilliği görevini yürütürken şirketin Yönetim Kurulu’na üye yapıldı. Aynı zamanda belediye şirketlerinden BELSO’da Yönetim Kurulu Başkanvekili olan Ölmez, Melih Gökçek istifa ettikten sonra Mustafa Tuna seçilene kadar bir hafta süreyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yürütmüştü.

Çemişgezek molasında bir durak olarak ABB

Metin Levent Yıldız ise şirketin yönetim kurulu üyelerinden bir başkası. 2004-2014 yılları arasında Tunceli Çemişgezek Belediye Başkanlığı yapan Yıldız, 2014’te yerel seçimleri kaybetmesinin ardından BELPLAS yönetimine girdi. 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden Çemişgezek Belediye Başkanı olan Yıldız’ın görevine, mazbatasını almasının ardından mayıs ayında son verildi.

Gökçek ve Tuna dönemlerinde kadrolaşmanın en yoğun olduğu yerlerden Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası da söz konusu “ekmek kapıları”ndan bir tanesi oldu. 2011 yılında 23’üncü Dönem AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin GöktaşHalk Ekmek Genel Müdürlüğü’ne getirilirken, AKP Ankara İl eski Başkan Yardımcısı ve Mamak Belediye Meclisi eski üyesi Turay Aksoy da Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na dahil edildi. Aksoy, İlbank İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı görevine atandıktan sonra Halk Ekmek’teki görevinden ayrıldı.

2004-2014 yılları arasında Yenimalle ve Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapan AKP’li Durali Keleş de Halk Ekmek Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre bu isimler görevlerini sürdürüyor.

AKP kurucusu da var

BELKO’da ise AKP’nin kurucusu ve aynı zamanda 22, 23 ve 24’üncü Dönem AKP Ankara Milletvekili Salih Kapusuz yönetici oldu. Kapusuz, Gökçek ve Tuna dönemlerinde BELKO’da ABB adına hareket edecek kişi olarak yetkilendirildi. CHP, mazbata değişiminin ardından Kapusuz’un yetkisine son vererek kendisine belediyeden tahsis edilen makam aracını da geri aldı.

BELKO eski Genel Müdürü Bekir Yılmazoğlu ise ABB ve Pursaklar Belediye Meclisi üyesi görevini yürütürken 18 Ocak’ta BELKO’ya Genel Müdür olarak atandı. Bir dönem diğer belediye şirketi Belbeton AŞ’de Genel Müdürlük yapan Yılmazoğlu, seçimden sonra bu görevlerini kaybetti.

Yavaşgörevden aldı, Sinkent görevlendirdi

BELKO eski Genel Müdür Yardımcısı Recep Sivri ise AKP Sincan İl Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. Sivri, Mansur Yavaş tarafından görevden alınsa da daha sonrasında AKP’li Sincan Belediyesi’nin iştiraki olan Sinkent’te Genel Müdür oldu.

Vedat Güngör ise ABB Özel Kalem Müdürü olduğu sırada BELKO Ortaklar Kurulu üyesi oldu. Bu görevi süren Güngör, Yavaş’ın mazbatasını almasının ardından Özel Kalem Müdürlüğü görevinden alındı. Güngör, yeni dönemde Sincan Belediye Başkan Yardımcılığı yapacak.

Sendika.Org, BirGün