Akademinin utanç belgesi: Sahte imzalarla kontra-bildiri…

Kullanılan dil itibariyle akademiden çok bir istihbarat biriminin kaleminden çıkmış gibi görünen bildirinin altındaki imzaların gerçekliği de tartışmalı. 1071 imzacı arasında gösterilen bazı akademisyenler isimlerinin listeye kendi bilgileri dışında eklendiğini açıkladı

Akademinin utanç belgesi: Sahte imzalarla kontra-bildiri…

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Barış Bildirisi imzacısı akademisyenlere yönelik ‘hak ihlali’ kararının ardından altında 1071 akademisyenin adının yer aldığı bir karşı bildiri yayımlandı.

Kullanılan dil itibariyle akademiden çok bir istihbarat biriminin kaleminden çıkmış gibi görünen bildiride “Terörle mücadele ettiği için devleti suçlayan açıklamalar yapmak dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmez. Bu kararın, terör örgütlerine karşı etkin operasyonların gerçekleştirildiği bir dönemde alınması ise ayrıca dikkat çekicidir” ifadelerine yer verilerek, AYM kararı için “bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz” denildi.

“Ne bildiriden haberim var ne de imza verdim”

Ne var ki “Aşağıda imzası bulunan biz akademisyenler, terörle mücadeleyi sekteye uğratmayı ve ülkemizi karalamayı amaçlayan her türlü kurum, organizasyon ve inisiyatifin karşısında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz” ifadesinin altında 1071 isim yer alsa da bu isimlerin, en azından bir kısmının danışılmadan eklendiği açığa çıktı.

1071 imzacı arasında gösterilen Dr. Mehmet Şerif Eskin, Twitter hesabından yaptığı kısa açıklamada “Ne böyle bir bildirinin hazırlandığından haberim var, ne kimse bana imza atıp atmayacağımı sordu, ne de kimseye imza verdim. Onayım olmadan ismim/imzam kullanılmış. Ayıptır” dedi.

Şerif Eskin’in, bu paylaşımından bir süre sonra hesabını sildiği görüldü.

Bir başka açıklama da Prof. Dr. Ercan Eyüboğlu’dan geldi. Eyüboğlu, üniversite yönetiminin “AYM, terörü meşrulaştıramaz” başlıklı bildiriyi “imzalamak için tıklayın” butonuyla birlikte gönderdiğini, ertesi gün kendi adını imzalarılar arasında gördüğünü belirterek böyle bir metni imzalamayacağını, düzeltme talebiyle dilekçe yazdığını yazdı.

İki akademisyenin adı ikişer kez yazılmış

Öte yandan 1071 imzacı arasında Dr. Fatih Bayram ve Doç. Dr. Mustafa Yılmaz’ın isimlerinin listede ikişer kez yer aldığı görüldü.

A Haber’in yayımladığı listede ismi iki defa yazılan akademisyenler

1066 oldu: Bir akademisyen daha imzacı olmadığını açıkladı

Dr. Anıl Özgüç de Twitter hesabından yaptığı açıklamada imzacı olmadığını açıkladı.

Dr. Özgüç’ün açıklamasıyla imzacı sayısı 1066’ya düştü.

1064 oldu: İki akademisyen daha imzacı olmadığını açıkladı

İki akademisyenin daha imzacı olmadıklarına açıklamaları sonrası imza sayısı 1064’e düştü.

Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Twitter’dan yaptığı açıklamada “1071 bildirisine imza atmadım, atmam da. Benim için devlet, herhangi bir gerçek ya da tüzel kişi gibi hesap verebilen, hukukla bağlı olmadığında suç işleyebilen, sorumlu bir organdır. Hiçbir aşkın niteliğe sahip değildir” dedi.

Sehven imza attığını belirten Doç. Dr. Alev Erarslan da Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:

Kamuoyunda “1071 Akademisyen” olarak bilinen bildiriyle ilgili olarak rektörlük tarafından gönderilen “AYM Terörü Meşrulaştıramaz” başlıklı mailde çoklu seçenek içeren bir imza sayfası ile karşılaşacağım düşüncesi ile ilgili linki tıklamam sonucu adım imzaya düşmüştür. Tamamen iradem dışında, teknik/sistemsel nedenlerden kaynaklı SEHVEN atılmış imzamı geri çekme talebime ilişkin düzenlediğim dilekçe tarafımca rektörlüğe iletilmiştir.

1063 oldu: Doç. Dr. Gürlek sehven imzaladığını açıkladı

Doç. Dr. Mehmet Gürlek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada söz konusu bildiriyi sehven imzaladığını duyurdu. Böylece imzacı sayısı 1063’e düşmüş oldu.

Sendika.Org