ABD, İran Dışişleri Bakanı Zarif’i yaptırım listesine ekledi

ABD Hazine Bakanlığı, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in yaptırım listesine eklendiğini açıkladı

ABD, İran Dışişleri Bakanı Zarif’i yaptırım listesine ekledi

ABD Hazine Bakanlığı, birkaç aydır süren tehditlerin ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e yönelik yaptırım kararını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ise, Zarif’in Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) hakkındaki müzakerelerde temas edilecek birincil isim olarak görülmeyeceğini duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney adına çalıştığı gerekçesiyle Zarif’in yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump tarafından daha önce yaptırım listesine alınan İran lideri Hamaney adına çalışan kişi ve kurumların yaptırım listesine eklenebileceğine işaret edildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise yaptığı açıklamada, “Cevad Zarif, İran liderinin pervasız gündemini uygular ve rejimin dünyadaki başlıca sözcüsüdür. ABD, İran rejimine son davranışının kabul edilemez olduğuna dair net bir mesaj gönderiyor” dedi.

Zarif’ten yanıt: “Teşekkür ederim”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Mnuchin’e Twitter üzerinden verdiği yanıtta, “ABD’nin bana yaptırım uygulamasının nedeni İran’ın ‘dünyadaki birincil sözcüsü’ olmam. Bu hakikat gerçekten acı verici mi? Bunun, İran dışında hiçbir mülküm veya gelirim olmadığı için benim veya ailem üzerinde etkisi yoktur. Beni gündeminize bu denli büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Karar, ABD ile İran ilişkileri açısından kritik bir dönemeci ifade eden, Basra Körfezi’nde ‘seyrüsefer özgürlüğünü korumak’ ve ‘İran saldırganlığıyla mücadele etmek’ amacıyla çokuluslu bir deniz misyonu oluşturma kararının ardından geldi.

Söz konusu yaptırım, Zarif’i ABD’ye seyahatten ve ABD üzerinden banka işlemi yapmaktan alıkoyuyor.

İranlı bakan, bu ayın başında ABD’nin New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, İran dışında mülk veya banka hesabı olmadığını belirterek “Bu yüzden olası yaptırımlarla şahsi bir sorunum yok” demişti.

Sendika.Org