Yüzlerce çocuk, Yaz Çocuk Festivalleri’nde bir araya geldi

Ankara, Artvin, İzmir ve Samsun'da yüzlerce çocuk Halkevleri'nin 13 yıldır aralıksız bir biçimde düzenlediği Yaz Çocuk Festivallerinde atölyeler, oyunlar ve konserlerde bir araya geldi

Yüzlerce çocuk, Yaz Çocuk Festivalleri’nde bir araya geldi

Halkevleri’nin 13 yıldır aralıksız olarak düzenlediği Yaz Çocuk Festivalleri bu sene de Türkiye’nin farklı illerinde çocuklarla bir araya geldi. Ankara, İzmir ve Samsun’da gerçekleşen buluşmalara yüzlerce çocuk katıldı.

Ankara

Halkevleri’nin Ankara’da düzenlediği çocuk festivali, önceki yıllardan farklı olarak bu yıl Uçurtma Çocuk Dergisi, Günebakanlar Kadın Kooperatifi, Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi, Okumuş İnsan Halkının Yanındadır, DİSK/Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Çiğdemim Derneği, Yüzüncü Yıl İnisiyatifi, Şeker Portakal Eğitim ve Kültür Derneği, Ankara Tabip Odası’nın çağrıcılığıyla düzenlendi. Böylece Ankara’da Çocuk Festivali’nin ilki düzenlenmiş oldu.

27 Temmuz’da Ahlatlıbel Parkı’nda düzenlenen festivale gelen yüzlerce çocuklar önce “eğlenceli bilim”, “drama”, “yoga”, “çocuk ve mimarlık”, “yüz boyama”, “seramik”, “origami”, “jonglörlük” ve “capoiera” atölyelerinde bir araya geldi. Daha sonrasında Batıkent Halkevi’nden çocuklar dans tiyatrosuyla, Salih Yıldırım Gençlik ve Kültür Merkezi çocukları halkoyunları ve Keçiören Halkevi’nden çocukla ise koro ile sahne aldı.

Festivalde, sunuculuk yapan çocuk ise Ankara’nın artık bir çocuk festivali olduğunu belirterek “Birincisinin düzenlediği bugün bir başlangıç olsun, peşine takılalım bu festivallerin daha büyüğünü, daha renklisini hayal edelim, gerçekleştirelim” dedi. Yapılan kısa konuşmanın ardından festival Moyo Masal Atölyesi ve Şubadap Çocuk konserleriyle son buldu.

Samsun

Samsun’da ise Halkevleri Çocuk Şenliği, 27’sinde Banda Aceh Parkı’nda düzenlendi. Bu yıl “Çocuklar elleriyle güzelleştirecek dünyayı” sloganıyla düzenlenen festivalde mini-clup, yüz boyama, bilim ve ebru atölyelerinin yanı sıra dans gösterisi yer aldı.

Festival açılışında konuşma yapan Engin Deniz Yıldırım, Türkiye’ye her geçen gün artan yoksulluk ve gericileştirmenin karşısında Halkevleri’nin parasız, bilimsel ve laik bir eğitim mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı. Yıldırım, bu sorumluluk kapsamında Yaz Çocuk Festivallerini düzenlediklerini belirterek “Hedefimiz piyasalaştırılan eğitim sisteminin karşısında düşünen, sorgulayan, yaratıcı nesiller yaratmak” dedi.

 

İzmir

İzmir’de ise 3. Halkevleri  Çocuk Festivali dün Kültürpark’ta gerçekleştirildi. “Astronomi”, “masal” ve “parkur” atölyeleri yer aldığı festivalde, bir ay boyunca Halkevleri Yaz Çocuk Festivallerinde çocuklar ile atölyeler gerçekleştiren Şalala Çocuk Radyosu, Yol Sahne Tiyatrosu, Yenikapı Tiyatrosu, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Uçurtma Çocuk Dergisi’de festivalde çocuklarla buluştu. Festival, Moyo Masal Tiyatrosu’nun “Göğü İten Kuş” masalı ve Şubadap Çocuk konseriyle sona erdi.

Artvin

Artvin Merkez’de de 8 Temmuz 2019’da başlayarak 20 gün boyunca devam eden çocuk buluşmaları bugün yapılan Çocuk Festivali ile son buldu.

Festivale kadar çocuklar ritim, tiyatro, şiir, dünya oyunları, eğlenceli bilim gibi çok sayıda çalışmada bir araya geldi. Ayrıca çocuklar bu süreçte çitlerin yapımından temizliğine, ağaçların sulanmasından tohum ekimine kadar her şeyi birlikte yaparak bir bahçe düzenledi. Bahçenin yanında bulunan merdivenler çocuklar tarafından temizlenerek rengarenk boyandı.

Bugün yapılan festivalde ise çocuklar 20 gün boyunca ürettiklerini Artvin halkına sergiledi. Yine çocuklardan oluşan tiyatro ve ritim ekipleri festivalde sahne aldı. Artvin halkının ilgisinin yoğun olduğu festivalde çocuklar şarkılarla dans etti. Festival üniveristelilerin ve liselilerin müzik dinletisi ile son buldu.

Sendika.Org