Yahya Kaptanlılardan ağaçların kesilmemesi için piknikli protesto

Kocaeli'deki tramvay hattının Yahya Kaptan Mahallesi'nden geçecek olan ikinci etabı için yüzlerce ağacın kesilmesi planlanıyor. Mahalleli ise ağaçların kesilmemesi için eylemlerini sürdürüyor

Yahya Kaptanlılardan ağaçların kesilmemesi için piknikli protesto

Kocaeli’deki tramvay hattının ikinci etabı için çalışmalar devam ediyor. İkinci etabın Yahya Kaptan D-100 kenarında bulunan yürüyüş yolu ve bisiklet parkurundan geçmesi planlıyor. Yahya Kaptan’dan geçmesi planlanan hat için yüzlerce ağaç kesilecek. Mahalleli ise bu duruma tepki göstererek eylemlerini sürdürüyor.

“Taleplerimizi aktaracağız”

BirGün’ün haberine göre, alternatifi olmasına rağmen yolun neden buradan geçirildiğini anlamadıklarını belirten mahalleli, belediyenin bu konu üzerindeki ısrarı karşısında neler yapabileceklerini konuştu. Pikniğe katılan mahalle muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, “Tramvay güzergâhının bisiklet yolu alanından geçecek olmasına karşı olduğumuzu duyurmak için bugün Yahya Kaptan halkı olarak buradayız. Yaşam alanlarımızın kısıtlanmasına, doğal alanların tahrip edilmesine karşı çıkacağız. Güzergâh olarak düşünülecek 3 farklı güzergâh mevcutken ve bu alanlar daha elverişli durumdayken bizler bu alanın bu amaç için kullanılmasını istemiyoruz. Mahalle muhtarı olarak büyükşehir belediye başkanlığına bir randevu istedim ve bu randevu görüşmesinde kendilerine taleplerimizi aktaracağız” dedi.

Mahalleli Rıza Kır da şunları kaydetti:

Bu yeşillik alan şehrin diğer bölgelerinde olmayan 20 yıllık bir emeğin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu alan Emlak Bankası tarafından yeşil alan diye tabir edilmiş bir bölgedir. Söz konusu proje insanların tercih ettiği yaşam alanını engellemektedir. Rant odaklı bakış açısı diğer şeyleri göz ardı etmektedir. O sebeple bu mantığa ve duruşa karşı çıkmaktayız ve karşı çıkmaya devam edeceğiz.

Mahalle sakinleri proje iptal edilene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

YAHYA KAPTANLILARDAN AĞAÇLARIN KESİLMEMESİ İÇİN EYLEM

Sendika.Org (Fotoğraf: Çetin Ak)