Van Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında TİS imzalandı

Van Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında TİS imzalandı. TİS'te çalışanların yarısının kadın olması maddesi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadın çalışanların izinli olması yer aldı

Van Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında TİS imzalandı

Van Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Belediye binasında gerçekleşen imza törenine Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Tüm Bel-Sen Eş Genel Başkanı Erdal Bozkurt, Tüm Bel-Sen Van Şube Eşbaşkanları Eylem Uca ve Şükrü Kaçıcı ile yönetim kuruyu üyeleri katıldı.

“Mücadele edilerek haklar kazanılır”

Çalışma yürüten sendikacılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bozgeyik, “Kayyumlar aracılığıyla üyelerimize, çalışan üyelerimize yönelik yoğun bir baskı süreci ve istifalar örgütlendi. Doğal olarak o günden bu yana biz hem Tüm Bel-Sen hem KESK olarak da bu antidemokratik uygulamalara karşı yoğun bir mücadele yürütüyoruz” dedi.

Tüm Bel-Sen Eş Genel Başkanı Erdal Bozkurt ise sözleşmenin sağlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Emeği geçen her arkadaşımıza çok çok teşekkür ediyorum. Şube yöneticilerine eşbaşkanlarımıza, belediyede emeği geçen diğer arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mücadele edilerek hakların kazanılacağı bilincinde olmak lazım” diye konuştu.

“Bütün emekçilere hayırlı olsun”

Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan da, “Bu sözleşme hazırlanırken bütün emekçilerin haklarını koruyan, kadın emekçilerin haklarını koruyan ve daha ziyade iç barışını sağlayan bir anlam taşıyor bizler açısından. Birçok yönüyle önemsediğimiz ve bugün masaya oturmakla onur duyduğumuz yönleri var. Bütün emekçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Önümüzdeki süreçte de hem parti politikamız gereği hem de anlayışımız gereği bütün emekçilerin haklarından yana, onların haklarını koruyan ve geliştirilmesi için bizlere düşen rolü en üst seviyede oynayan bir pozisyonda olacağımızı belirtmek isteriz. Tekrar hepimize hayırlı olsun” ifadesinde bulundu.

Yapılan toplu sözleşmede, sosyal hakların iyileştirilmesinin yanı sıra birçok madde de yer aldı. Sözleşmede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar ve Engelliler Günü’nde engelli çalışanlar ücretli izinli sayılacak.

Belediyeye alınacakların yüzde 50’si kadın

“Van Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler, verdikleri hizmetlerde ekoloji dengeyi korumayı esas alır ve bunu bozmaya dönük girişimleri ortaklaşa bir şekilde engellemeye çalışır” maddesinin de yer aldığı sözleşmede, belediyeye alınacak çalışanların yüzde 50’sinin kadın olması kararı da yer alıyor. Eşine şiddet uygulayan çalışanların haklarının kendisinden alınıp eşine verilmesi, belediye çalışanlarına, bulundukları yerleşim alanında hakla iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla resmi dil dışındaki dillerin öğretilmesi için gerekli katkının yapılması kararının yer aldığı sözleşmede, çalışanlara yılda bir kez chek-up yapılması, çocuk sahibi olan çalışanlar için ücretsiz kreş hakkı sağlanması maddeleri de yer aldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı