Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu için ülkenin dört bir yanında anma etkinlikleri düzenlendi

Suruç Katliamı'nda kaybettiğimiz 33 düş yolcusu için Suruç Aileleri birçok kentte anma etkinlikleri düzenliyor

Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusu için ülkenin dört bir yanında anma etkinlikleri düzenlendi

Üzerinden 4 yıl geçen Suruç Katliamı’nda kaybettiğimiz 33 düş yolcusu için Suruç Aileleri birçok kentte anma etkinlikleri düzenliyor. Kalbi adalet için çarpan herkesi anma etkinliklerine davet eden aileler, “Düş yolcularımız için buluşmaya, katliamcılardan hep birlikte hesap sormaya” çağırdı.

Anma programının başlamasından önce Suruç Aileleri katliamın tanığı Suruç halkı ile bir araya geldi.

Katliamın yaşandığı Amara Kültür Merkezi’ne geçilmeden önce Suruç’ta Kasım Deprem ve Osman Çiçek’in mezarları başında 33 düş yolcusu anıldı.

İstanbul’da Vatan Budak’ın mezarı başında anıldı.

33 düş yolcusundan Murat Yurtgül’ün annesi Şemse Yurtgül: “Biz çocuklarımızın davasının peşini bırakmayacağız, taki katiller bulununcaya kadar!”

İstanbul Ihlamurkuyu’da Hatice Ezgi Sadet, Polen Ünlü ve Şennur Ayaz Ünlü mezarları başında anıldı. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Alev Özkiraz, “4 yıldır adalet arıyoruz, sokaklarda haykırıyoruz adaleti” dedi.

İstanbul Ihlamurkuyu’da konuşan Sosyalist Kadın Meclisleri Genel Sözcüsü “Her sene 20 Temmuz’da Suruç anması yapmaya devam ediyoruz. Mahkeme salonunda aslında olmayan yargılamayı izlemeye devam ediyoruz. Bugün 4. yılı yine bizler bir aradayız” dedi.

İstanbul Gazi Mezarlığında İsmet Şeker, Duygu Tuna ve Cemil Yıldız mezarları başında anıldı.

Anma etkinlikleri katliamın yaşandığı Suruç’ta, Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde devam ediyor.

Amara Kültür Merkezi bahçesi – Suruç

İstanbul ve Ankara’daki Suruç anmalarına polis saldırdı

İstanbul Kadıköy’de Suruç anması için yapılacak olan anmaya polis plastik mermilerle saldırdı. Yapılan polis saldırısı ve gözaltılara karşı saat 20.00’da Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirilecek.


Polis saldırısı sonucu toplam 22 kişi gözaltına alındı, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu plastik mermiyle karnından yaralandı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yaşanan polis saldırısı için polisin hedef alarak gaz sıktığını belirterek “Şiddetle karşı karşıya kaldık. Gaz sıktılar, plastik mermi sıktılar” dedi.

Ayrıca polis saldırıda köpekleri de kullandı.

Kadıköy’deki polis saldırısı anı:

Ankara Sakarya Caddesi’nde Suruç için gerçekleştirilecek basın açıklamasına da polis saldırısı oldu. Şu ana kadar 8 kişi gözaltına alındı.

 

Sendika.Org