Sulara içilemez raporu verilse de sondaj çalışması durdurulmuyor

Fatsa-Ünye arasında maden aramaları için yapılan sondajlar hem sular içilemez raporuna hem de halkın tepkilerine rağmen devam ediyor

Sulara içilemez raporu verilse de sondaj çalışması durdurulmuyor

Ordu’nun Ünye ilçesinde Şenyurt Mahallesi’nde maden araması için yapılan sondajın içme sularını kirlettiği ve içilemez hale getirdiğinin Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edilmesine rağmen çalışmalar devam ediyor.

8 Temmuz’da kadınların öncülüğündeki köy sakinlerinin direnmesi sonucu ağaçların sökülerek yeni sondaj alanlarının açılması engellenmişti. İTÜ İşletme Mühendisliği mezunu olan Çağdaş Çelebi konuya dair “Sondaj nedeniyle sularımıza ‘içilemez’ raporu verilmesine rağmen ısrarla sondaj yapılmasına anlam veremiyorum” dedi. Çelebi sözlerine şöyle devam etti:

Sondaj çalışmalarını köylülerin engellemesinin ardından, Ünye Kaymakamlığı hukuki itirazlar sonuçlanana kadar sondaj çalışmalarının durdurulacağını bildirmişti. Ancak, sondaj çalışmalarının 27 Temmuz’da yeniden başlatıldı. MTA’nın saha mühendisinin verdiği bilgiye göre Ünye Kaymakamlığı ağaçların kesildiği mevcut sondaj alanlarında çalışmaların devam etmesine izin vermiş durumda. Ünye Kaymakamlığı böylece MTA’ya, köylünün suyunu kirletmeye devam edebilirsiniz diyor. Bu kabul edilemez.

“Susuz mu kalacağız?”

Köylünün temiz su içmesine çözüm bulunması gerektiğinin altını çizen Çelebi, şunları kaydetti:

Yapılan tahlil sonunda bu sular kullanılmayacak. Bu suları yalnızca insanlar içmiyor. İnekler, köpekler, kediler, kuşlar içiyor. Meyvelerimiz, sebzelerimiz bu sudan besleniyor. Sağlığımıza zararlı mı bilmiyoruz. Bu su kaynaktan çıkıyor, dereye katılıyor ve aynı zamanda da toprağa karışıyor. Oysa köylünün temiz su içmesine çözüm bulmaları gerekiyor. Kaynak su kendi kendini temizleyene kadar sondaj işlemlerinin durdurulması ve köylüye temiz su temin edilmeli ama nedense sondaja devam ettiriliyor. Susuz mu kalacağız.

ORDU’DA MADEN SONDAJINA HALK TEPKİ GÖSTERDİ

Sendika.Org