Savunma Bakanlığı duyurdu: Hoş geldin S-400 krizi

Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Ankara’daki Mürted Hava Meydanı'na intikalinin başladığını duyurdu

Savunma Bakanlığı duyurdu: Hoş geldin S-400 krizi

Savunma Bakanlığı, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin Ankara’ya intikalinin başladığını şu açıklamayla duyurdu:

Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır.

Sputnik’te Rusya’nın, askeri-teknik işbirliğinden sorumlu federal servisi FSVTS, S-400 karadan havaya savunma sisteminin Türkiye’ye teslimatının başladığını doğruladı. Rus haber ajansı TASS da, S-400 için füzelerin yaz sonunda gemi ile gönderilmesinin beklendiğini bildirerek Türkiye’ye yapılan teslimatta 120 adet güdümlü füzenin de bulunacağını ekledi.

Çavuşoğlu’na göre sıkıntı yok, NATO’ya göre var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ankara’da İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ile düzenlediği ortak basın toplantısında S-400 teslimatına ilişkin olarak, “Süreç devam ediyor, sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

Bir NATO yetkilisi S-400 sevkıyatına ilişkin AFP’ye yaptığı açıklamada “Türkiye’nin S-400 sistemini edinme kararının yaratacağı olası sonuçlar konusunda kaygılıyız” dedi.

Akar: Patriot görüşmeleri devam ediyor

S-400’lerin Mürted Hava Meydan’ına inmesine yönelik açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “Uzun yıllardan beri uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemleri tedariki için çalıştıklarını ve ilkelerine en uyum sağlayan ülkenin Rusya olduğu” açıklamasını yaptı. Sevkıyat kapsamında hava meydanına 3 Rus uçağının indiğini söyleyerek bugün için süreç planlandığı şekilde bitti dedi.

Akar, ABD ile Patriot görüşmelerinin sürdüğünü “Şu anda yine Patriot konusunda da görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu kriterlere uyum sağlandığı sürece tabii ki ihtiyacımız olan uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olarak Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz” şeklinde açıkladı.

Yaptırım kartı masada

NATO üyesi Türkiye’nin, TSK’nin de bütünüyle entegre olduğu NATO sistemlerini düşman sistem olarak tanımlayan bu hava savunma sistemlerini edinmesine karşı çıkan ABD, yaptırım kartını masaya koymuş durumda.

İlk SSB’yi vurabilir

Savunma Sanayi Başkanlığı’ndan (SSB) yapılan yapılan yazılı açıklamaya göre S-400 sözleşmesi SSB ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalandı. Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA), Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Güvenlik uzmanı Metin Gürcan, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın anlaşmadaki imzasına dikkat çekerek olası yaptırımların “İlk SSB’yi vuracağı” değerlendirmesini yaptı.

CAATSA’dan kaçınma hamlesi

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında S-400 sözleşmesinin imza tarihi 11 Nisan 2017 olarak geçiyor. Sözleşme tarihinin CAATSA’nın ABD Kongresi’nden geçme tarihi olan 27 Temmuz 2017’den önce olmasını Metin Gürcan, CAATSA anlaşmasından kaçınma hamlesi olarak değerlendiriyor.

Gazete Duvar’da yazmaya başlayan Cansu Çamlıbel ise twitter adresindeki paylaşımlarında SSB’nin anlaşma yaptığı Rosoboronexport’un ABD tarafından Ekim 2017’de kara listeye alındığına dikkat çekiyor ve ekliyor: Ankara baştan beri ‘biz yaptırım ABD’de yasalaşmadan önce Ruslarla imzaladık’ tezini savunuyordu zaten. Ancak CAATSA 231’in Türkiye aleyhine kullanılmasını engelleyecek bir argüman değil.”

“Türkiye neden S-400 alıyor? Rusya neden Türkiye’ye S-400 satıyor? ABD neden Türkiye’nin S-400 alımına karşı çıkıyor? Türkiye’ye yönelik hangi yaptırımlar gündemde? Bu iş bitti mi?” sorularının yanıtını aşağıdaki haberimizde bulabilirsiniz.

5 soruda S-400 krizi*

Sendika.Org