Özgür Gündem ile dayanışma davasında Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’e beraat

Özgür Gündem ile dayanışma amacıyla “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin hakkında beraat kararı verildi

Özgür Gündem ile dayanışma davasında Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’e beraat

OHAL KHK’si ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılarak bir gün yayın yönetmenliği görevini üstlenen Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in yargılandıkları davanın 11. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Uluslararası ifade özgürlüğü kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı duruşmada Fincancı, yargı reformu paketinin beklenmesi için ek süre talep etti. Talebi reddedilen Fincancı, bu tavrı doğru bulmadığını söyleyerek beyanda bulundu ve gazete ile dayanışma amacıyla bu kampanyaya katıldıklarını, suçlamaları kabul etmediklerini ifade etti.

Av. Tora Pekin de yargı reformu paketine dikkat çekerek “Eğer bir mahkumiyet verilecekse bunun erken verilmesinde bir kamu yararı yok” dedi.

Bu sırada mahkeme başkanı araya girerek “Mahkumiyete koşullanmamıza gerek yok” dedi. Hakimin bu çıkışı üzerine Av. Özcan Kılıç, “Böyle bir kaygı olduğunu düşünüyorsanız, derhal beraat kararı verirsiniz ve bu kaygı ortadan kalkar” karşılığı verdi.

Avukatların süre talebini de reddeden mahkeme heyeti, kısa aranın ardından açıkladığı karar ile Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in beraatına hükmetti.

Sendika.Org