Oya Ersoy’dan Bakan Kurum’a: “Sivas’a yapılmak istenen mermer ocağı projesinde ÇED kararı neden gerekli değil?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Sivas'ın Hafik ilçesine bağlı Beykonağı Köyü’nde yapılmak istenen mermer ocağı için "ÇED gerekli değildir" raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu

Oya Ersoy’dan Bakan Kurum’a: “Sivas’a yapılmak istenen mermer ocağı projesinde ÇED kararı neden gerekli değil?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Beykonağı Köyü’nde yapılmak istenen mermer ocağı için “ÇED gerekli değildir” raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.

Ersoy yaptığı açıklamada söz konusu yapılmak istenen mermer ocağı için Sivas Valiliği tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” raporunun neden gerekli olmadığını Bakan Kurum’a sordu.

Ersoy sözlerinin devamında, Beykonağı köylülerinin başta su kaynakları, tarım, hayvancılık ve arıcılığın mermer ocağından olumsuz etkileneceğini, ayrıca bölgenin doğal güzellikleri ve inançsal değerler taşıyan bir bölge olmasından kaynaklı turizm değerinin düşeceğini, yapılacak mermer ocağının Ahi Sultan Asa Suyu ve Melek Dede türbelerinin 200 metre yakınında olduğunu bu durumda da köylülerin inanç merkezlerinin de zarar göreceğini ifade etti. Ayrıca yapılacak mermer ocağında kullanılacak suyun yine köylülerin  su kaynaklarından çekileceği ve su kaynaklarını kurutacağı endişesinin köylüler tarafından dile getirildiğini sözlerine ekledi.

Ersoy, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

  • Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararı verebilmek için seçme eleme kriterlerine tabi projeler hakkında yapılan değerlendirmelerde projenin çevre üzerinde muhtemel olumsuz etkilerinin alınacak önlemler sonucunda ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Söz konusu proje için böyle bir rapor oluşturuldu mu? Oluşturulan rapor bir bilim kurulu tarafından incelendi mi?
  • Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararı alınmasına rağmen yöre halkının Valilik tarafından konu hakkında bilgilendirilmesi gerekmez miydi?
  • Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararı alan Valilikler ile yöre halkı arasında bu tip uzlaşmazlık ya da fikir ayrılıkları oluştuğunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi yeniden incelemesi gerekmez mi?
  • Valiliklerin çevre mevzuatları ve bilimsel araştırmalar konusunda yeterli kapasiteye sahip olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Çevresel Etki Değerlendirme mevzuatı Seçme-Eleme Uygulanacak Projeler kapsamına giren bu proje hakkında hangi kriterler esas alınarak Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararı alınmıştır?

MADEN ŞİRKETLERİ SİVAS’IN DAĞLARINDAN ELİNİ ÇEKMİYOR, KÖYLÜ İSE KARARLI: “MERMER OCAĞI İSTEMİYORUZ”

 Sendika.Org