ODTÜ’de yeni istifalar olduğu iddia edildi

ODTÜ yerleşkesindeki Kavaklık bölgesinde yasadışı biçimde yapımı planlanan KYK yurduna karşın yürütülen direniş okul yönetiminde dengeleri bozdu. Bir rektör yardımcısının ardından iki rektör yardımcısı ve rektör danışmanının da istifa ettiği iddia edildi

ODTÜ’de yeni istifalar olduğu iddia edildi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesindeki Kavaklık bölgesine Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurt inşasına karşı başlatılan direniş üniversite yönetimini “kararı gözden geçirme”ye itmiş, polis de yerleşke dışına çekilmiş, buna karşın üniversiteliler proje iptal edilene ve polis tehdidi sonlanana kadar direnişi sürdürme kararı almıştı.

DİRENİŞ ODTÜ YÖNETİMİNE GERİ ADIM ATTIRDI: KYK YURDU PLANI GÖZDEN GEÇİRİLECEK

ODTÜ MEZUNLARI VE MİMARLIK FAKÜLTESİ: “POLİS BİR AN ÖNCE YERLEŞKEDEN AYRILMALI”

Üniversitedeki tüm fakültelerin ayrı ayrı açıklamalar yaparak hem yurt inşaatı dayatmasına hem de üniversitedeki polis varlığına tepki göstermesi ise yönetimde yeni gelişmelere kapı araladı.

Mülkiye Haber’in haberine göre; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meliha Altunışık’ın ardından yeni istifalar gündeme geldi. Rektör yardımcıları Gülser Köksal ve Dilek Sanin ile Rektör Danışmanı Hale Işık Güler’in de istifa ettiği öne sürüldü. İstifalarla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ODTÜ’DE REKTÖR YARDIMCISI MELİHA ALTUNIŞIK İSTİFA ETTİ

AKP’li şirkete tazminat mı ödenecek?

ODTÜ’de direniş kısmi kazanım getirse de yurt inşaatından henüz tamamen vazgeçilmemiş olması tartışmaları da sürdürüyor.

Projenin iptal edilmesi halinde KYK’nin davet usulü ile yurt inşaatı işini alan Ziver İnşaat’a tazminat ödemesi gerektiği iddia edildi.

Ziver İnşaat’ın sahibinin Kasım 2015 seçimlerinde AKP’den Elazığ milletvekilliği için aday adaylığı başvurusu yaptığı biliniyor.

Ziver İnşaat’ın daha önce de pek çok ihaleyi davet usulüyle aldığı ortaya çıkmıştı.

Ruhsat için ODTÜ Geliştirme Vakfı onayı gerekiyor

İnşaatın önündeki önemli engellerden biri de ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın inşaat alanı üzerindeki hakları.

Yurt yapılmak istenen alanın irtifak hakkının 80’li yıllarda yapılan protokolle 49 yıllığına ODTÜ Vakfı’na verilmiş olması nedeniyle, her türlü ruhsat için vakfın onayının alınması gerekiyor. Ancak vakıf bu onayı vermiyor.

İddialara göre, vakıftan karar çıkmayınca rektör olağanüstü genel kurul çağrısı yaparak yönetimin bileşimini değiştirmek istedi. Sonucun, idarenin beklediği gibi olmayacağı anlaşılınca olağanüstü genel kurul rektör tarafından ekim ayına ertelendi.

KYK ile ODTÜ Rektörlüğü’nün yurt yapımı ile ilgili yaptığı protokol üzerinden yüklenici firmanın Ankara İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ruhsat başvurusu yapmasının ardında bir oldubitti ile inşaata başlanması çabası var.

“KARARIMIZI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ” DİYEN ODTÜ, İNŞAAT RUHSATI İÇİN BAŞVURU YAPMIŞ

ODTÜ çevrelerinde, amacın, alan üzerinde irtifak hakkına sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın İl Müdürlüğü’ne kendi hakları ile ilgili bilgilendirme yazısı göndermesinin önlenmesi ve bu şekilde ruhsat alarak inşaata başlanması olduğu söyleniyor.

Yasadışı da olsa bir kez ruhsat alındıktan sonra, açılacak davanın zaman alacağına güvenilerek inşaatın “ruhsatlı” bir şekilde başlatılması planlanıyor. Rektörlüğün olağanüstü genel kurulu ertelemesinin bir diğer nedenin de bu gelişmelerin ortaya çıkacak olması ihtimali olduğu belirtiliyor.

ODTÜ Geliştirme Vakfının İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne, arazinin kendilerine tahsisli olduğu ile ilgili yazıyı yazması bekleniyor.

Sendika.Org