ODTÜ mezunları ve Mimarlık Fakültesi: “Polis bir an önce yerleşkeden ayrılmalı”

ODTÜ Mezun Dernekleri Konseyi ve ODTÜ Mimarlık Fakültesi, yaptıkları yazılı açıklama ile kampüsteki polis varlığının bir an önce son bulması gerektiğini kaydetti

ODTÜ mezunları ve Mimarlık Fakültesi: “Polis bir an önce yerleşkeden ayrılmalı”

ODTÜ’de KYK yurdu yapılmak üzere Kavaklık’ta yüzlerce ağacın kesilmesine karşı direnen ODTÜ’lülere geçtiğimiz günlerde polis saldırmıştı. Saldırı sonrasında polis ablukasındaki Kavaklık’taki çok sayıda ağaç kesilmişti. Çankaya Belediyesi, ruhsatsız inşaatı mühürlerken; ODTÜ’lülerin direnişi ve kamuoyunun tepkisi ODTÜ Rektörü Verşan Kök’e geri adım attırmış, yönetim KYK planını gözden geçirmeye karar vermişti.

Yaşanan ağaç katliamının ardından polisin kampüsteki varlığı ise sürüyor. ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve ODTÜ Mezunlar Konseyi yazılı açıklama yayımlayarak, Kavaklık’ın yurt alanı yapılması planından vazgeçilmesi ve polisin kampüsten ayrılması gerektiğini kaydetti.

“Polisin şiddet uygulaması kabul edilemez”

Fakültemiz, “KYK yurdu” inşaatı nedeniyle yaşanan gelişmelerden kaygı duymaktadır. Süregiden sorunun akılcı ve demokratik yollardan çözümü için aşağıdaki önerileri üniversite kamuoyu ile paylaşmaktadır:

1. Polisin, barışçıl yollardan tepkilerini gösteren öğrenci ve öğretim elemanlarına şiddet uygulaması kabul edilemez. Polis bir an önce yerleşkemizden ayrılmalıdır.

2. ODTÜ yerleşkesi içerisinde bir “KYK yurdu” yapılması kararından vazgeçilmelidir. ODTÜ öğrencilerinin yurt ve barınma ihtiyacının çözümünde, üniversitemizin yurt yapım ve yönetimi konusundaki deneyim ve birikimine güvenilmelidir.

3. Kavaklık’ın yurt alanı olması kararından vazgeçilmeli; alan yeniden ağaçlandırılarak yeşil alan niteliğine kavuşturulmalıdır.

4. Bundan sonra, yerleşke içerisinde yurt dâhil herhangi bir binanın yapımı söz konusu olduğunda, karar süreçleri tüm üniversite bileşenlerini içeren, katılımcı bir yöntemle yürütülmelidir. Yer seçimi, planlama, mimari proje elde etme ve ruhsatlandırma ile ilişkili hukuki süreçler, mesleki usul ve esaslar ödünsüz gözetilmelidir.

ODTÜ Mezun Dernekleri Konseyi: “ODTÜ’ye polis girmesi, kapılarda kontrol yapması kabul edilemez”

Son günlerde ODTÜ’de yaşanan olumsuzluk ülke genelinde hakim olan hukuksuzluğun çirkin bir uzantısıdır.

ODTÜ’de başka bir kurumun otoritesi, ODTÜ’ye polis girmesi, kapılarda kontrol yapması kabul edilemez.

Gelinen noktada; KYK protokolü iptal edilmeli, ODTÜ Bileşenlerinin katılımı ile belirlenecek alanda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın önerisi değerlendirilerek yurt yapılmalıdır.

Biz ODTÜ Mezun Dernekleri Konseyi olarak başlatacağımız kampanyayı; ODTÜ Bileşenleri, DKÖ, meslek örgütleri ve destekçi belediyelerden oluşacak bir platform yönetiminde yürütmeyi öneriyoruz.

ODTÜ hakkında karar verme hakkı ODTÜ’lülerindir.

Sayın Rektör’ü de bu çağrıya kulak vermeye davet ediyoruz.

Sendika.Org/ Ankara