Müze giriş ücretlerine %20 zam: Turizmciler sezon ortası zammının yaratacağı zarara tepkili

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müze giriş ücretlerine %20 zam yapıldı. Efes Antik Kenti, Topkapı Sarayı ve Ayasofya’ya giriş 72 TL’ye yükseldi. Turizm acenteleri ise sezon ortası zamma tepkili

Müze giriş ücretlerine %20 zam: Turizmciler sezon ortası zammının yaratacağı zarara tepkili

Saray iktidarının yerel seçimlerin geçmesiyle birlikte hız kazandırdığı zam furyası kültür-sanat alanına da yansıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze giriş ücretlerine 15 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %20 zam yaptı.

Zamla birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve her yıl ortalama 2 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi’ne giriş 60 TL’den 72 TL’ye yükseldi.

Denizli’deki Hierapolis (Pamukkale) ören yerinin giriş ücreti de 50 TL’den 60 TL’ye çıktı.

“Turizm sektörüne haksızlık, acentelere zarar”

İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade ise sezon ortasında zam yapılmasına tepki gösterdi. Cumhuriyet’e konuşan Şaşzade, bu zammın acentelerin kotasyonuna %20’lik bir zarar anlamına geldiğini, acentelerin bu zararı telafisinin olanaklı olmadığını belirtti.

Şaşzade, “Bu kadar zor iki sene geçirdikten sonra turizm döneminde yapılan bu zam çok haksızlıktır. Turizm sektörüne büyük haksızlık. Bütçe açığını kapatmak için bunların yapılması doğru değil. Turizme nefes aldırılması gerekirken, biraz canlandırma çabası varken şimdi bu zamla onların ceplerinden geri alıyorsunuz” diye konuştu.

Sendika.Org