Moskova’da muhaliflerin yerel seçim protestosuna polis saldırdı: 500’den fazla gözaltı

Moskova'da yerel seçimlere muhalif siyasilerin de kayıtlarını yaptırıp katılmasını isteyen göstericilere polis saldırdı, 500'den fazla kişi gözaltına alındı

Moskova’da muhaliflerin yerel seçim protestosuna polis saldırdı: 500’den fazla gözaltı

Rusya’nın başkenti Moskova’da eylül ayında yapılacak yerel seçimlere muhalif siyasilerin de kayıtlarını yaptırıp katılmasını isteyen göstericilere polis saldırdı. İçlerinde önde gelen muhaliflerin de bulunduğu 500’den fazla kişi gözaltına alındı.

Euronews’te yer alan habere eylem çağrısı çarşamba günü 30 günlüğüne tutuklanan muhalefet lideri Avukat Alexei Navalny’den geldi. Navalny, Moskova Belediyesi seçimlerinde yasaklı muhaliflerin de yarışabilmesi için devletten izin çıkması isteği ile destekçilerini eylem yapmaya çağırdı.

Moskova’nın merkezindeki belediye binasının yakınlarında “Putin’siz bir Rusya” ve “Putin istifa” şeklinde sloganlar atan protestoculara polis copla saldırdı. Gözaltına alınan isimler arasında Kremlin’e muhalif siyasetçiler İlya Yaşin, Dimitri Gudkov ve Navalni’nin kurmaylarından İvan Zidanov’un da olduğu belirtildi.

Rusya’da yetkililer Moskova için yarışmak isteyen muhaliflerin aday olmak için gerekli sayıda gerçek imza toplayamadıklarını belirtiyor. Ancak muhalifler bu iddiaları reddediyor.

Rusya’da yerel seçimlerin 8 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Sendika.Org