Merkez Bankası Başkanı’nı, Babacan ile “muhabbeti” ipe götürdü

Murat Yetkin, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınma kararının Babacan ile ilişkilendirildiğini yazdı

Merkez Bankası Başkanı’nı, Babacan ile “muhabbeti” ipe götürdü

Gazeteci Murat Yetkin bugün yayımlanan yazısında Ali Babacan’ın AKP’den istifasını, Erdoğan’ın karar süreçlerindeki hasarı değerlendirdi. Yetkin, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınma kararının da Babacan ile ilişkilendirildiğini yazdı.

Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden almasına “faizleri indir dedim, indirmedi” gerekçe göstermişti. Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 8-9 Haziran tarihlerinde Japonya’da yapılan G20 ülkeleri Hazine ve Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısına, Japon makamlarının özel ricalarına rağmen katılmamıştı. Daha önce gideceği duyurulan MB Başkanı Çetinkaya’nın da o toplantıya katılmayışı, 11 Haziran’daki Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı gerekçe gösterilerek açıklanmıştı.

Yetkin, MB Başkanı Çetinkaya’nın görevden alınması ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

G20 ülkeleri, Türkiye’nin de onayıyla “Küresel Mali Sistemi Herkes İçin Çalışır Kılmak” başlıklı 100 sayfalık bir raporu, sonuç bildirgesi olarak kabul etti. Rapor, G20 sekretaryası tarafından dünyanın önde gelen 16 ekonomistine bir yıldan fazla zaman önce yazdırılmaya başlamıştı. Aralarında önceki Dünya Bankası, IMF yöneticilerinin, önceki merkez bankası ve hazine yöneticilerinin yer aldığı 16 isimden birisi de, Ali Babacan idi. Bu durum Erdoğan’ın canını daha da sıktı.

Ankara siyaset kulisinde konuşulan senaryolar arasında Erdoğan’ın Babacan ile konuşması sırasında ondan aldığı bazı bilgilerden yola çıkarak Çetinkaya’nın acaba Babacan ile görüşüp ona bilgi mi verdiği kuşkusu da var. “MB Başkanının kendine has birçok tasarrufu” ifadesinin altında böyle bir temas ihtimalinin de bulunduğu kuşkusu dile getiriliyor.

Özetle, zaten Erdoğan tarafından o göreve getirilen MB Başkanının, görev süresinin bitmesine on ay kala görevden alınarak Türkiye’nin kredi itibarını biraz daha zedelemesi için “faiz indirmedi” gerekçesi, tek başına inandırıcı bulunmuyor siyaset ve ekonomi çevrelerinde.

Dolayısıyla Çetinkaya’nın görevden alınma kararının da tepkisel ve duygusal olarak değerlendirildiği görülüyor.

Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Sendika.Org