KYK’nin Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin kredilerini kesmesi Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun ayrımcı tutumunu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sordu

KYK’nin Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin kredilerini kesmesi Meclis gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, KaosGL.org’un gündeme getirdiği Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun ayrımcı tutumunu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na sordu.

Canbaz, Kasapoğlu’na KYK’nın 10 Mayıs’taki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesmesine ilişkin şu soruları iletti:

  • Öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesinin gerekçesi nedir?
  • Bahsi geçen yürüyüşe katıldığı gerekçesiyle kaç öğrencinin burs ve kredisi kesilmiştir? Bu öğrenciler arasında KYK yurtlarıyla ilişiği kesilen öğrenci var mıdır?
  • Burs ve kredisi kesilmesi Emniyetin talebi üzerine mi yapılmıştır?
  • Son 3 yılda KYK ile ilişiği kesilen kaç öğrenci vardır? Gerekçeleri nelerdir?
  • Anayasal ve demokratik haklarını kullanarak protesto gösterilerine katılan öğrenciler hakkında uygulanan özel bir uygulama var mıdır?
  • Bakanlığınızın LGBTİ+ öğrencilerinin maruz kaldığı sosyal dışlanmayla ilgili çalışmaları var mıdır?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), 10 Mayıs’taki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesmişti.

KYK, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine gözaltına alınanların burs ve kredilerini kestiğini öğrencilere yolladığı mektupla bildirerek öğrencilerden “kurumlarına olan borçlarını” ödemelerini talep etmişti.

Kaynak: Kaos GL