Kocaeli Barosu’nun Ecem Balcı davasına katılım talebi reddedildi, bir sonraki duruşma 3 Ekim’de

17 yaşında öldürülen Ecem Balcı’nın Kocaeli Adliyesi'nde görülen davasını çok sayıda kadın takip etti. Bir sonraki duruşma 3 Ekim'de görülecek

Kocaeli Barosu’nun Ecem Balcı davasına katılım talebi reddedildi, bir sonraki duruşma 3 Ekim’de

17 yaşında öldürülen Ecem Balcı’nın davası Kocaeli Adliyesi’nde görülmeye devam ediyor. Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla adliye önüne gelen kadınlar, duruşma öncesinde yaptıkları açıklamada Şule Çet davasına da değinerek “Katledilenler kadınlar mahkeme salonlarında yargılanmaya devam ediyor. Ama beraber mücadele ettikçe kazanacağız. Ecem Balcı için adaleti biz kadınlar getireceğiz” dedi.

Platform bileşenlerinden Diren Göymen, gerçek adalet talebinden ve mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini ekledi.

Kocaeli Barosu’nun katılma talebi reddedildi

Konuşmaların ardından kadınlar duruşmayı takip etmek için adliyeye girdi. Ancak sınırlı sayıda kişi salona alındı. 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada adli tıp raporunun henüz gelmediği belirtildi. Sanık Süleyman Kara duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

Sanık savunmasında, emniyetteki ifadesinde baskı altında olduğunu belirterek polislerin Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiğini belirtti. Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin, duruşmada davaya katılma talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti talebi reddetti.

Mahkeme davayı 3 Ekim’e erteledi.

Ne olmuştu?

Kocaeli Gölcük ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki, 5 Ocak 2018 günü kaybolmuştu. Kızının kaybolmasından 9 gün sonra anne Esra Ercömert, Kandıra’nın Kartalkayası Mevkii’nde kayalıklardan denize atlayarak yaşamına son verdi. Anne Ercömert’in cesedi, denizde 2 gün süren aramalar sonucunda bulunarak toprağa verildi. Annenin intihar, kızının kaybolmasının ardından olay derinleştirildi. Ecem ile en son görüşen annesinin sevgilisi Süleyman K’nin evine yapılan baskında ise tarihi eser ile bir miktar uyuşturucu ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçılığı suçundan tutuklanarak cezaevine konulduğu tespit edilen Süleyman K’nin cezaevinde ifadesi alındı. Sanık, Ecem Balcı’yı öldürdüğünü itiraf ederek, cesedi gömdüğü yeri gösterdi. 15 Şubat gecesi Gölcük’ün Ayvazpınar köyündeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı’nın cenazesi bulundu. Cinayetin üstünden 11 ay geçtikten sonra geçtiğimiz eylül ayında ilk celse gerçekleştirildi.

Sendika.Org/Kocaeli