Kavaklık Direnişi’nde 61’inci gün: “Direniş filiz veriyor”

ODTÜ’lüler Kavaklık’a yapılmak istenen KYK yurduna karşı direnişinin 61. gününde “Kökler direnişe çağırıyor” sloganıyla yürüyüş yaptı. Kitlesel geçen yürüyüşte ODTÜ'lüler Rektör Verşan Kök'ü istifaya çağırdı

Kavaklık Direnişi’nde 61’inci gün: “Direniş filiz veriyor”

ODTÜ Rektörlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hukuksuz bir biçimde imzaladığı protokol üzerine Kavaklık’a KYK yurt yapmak için harekete geçmişti. ODTÜ’lüler hukuksuz KYK yurduna karşı hızlıca harekete geçmiş ve Kavaklık’ı bir direniş alanına dönüştürmüştü.

Bugün, direnişin 60’ıncı gününde ODTÜ’lüler “Kökler direnişe çağırıyor” sloganıyla yaptığı yürüyüş çağrısına yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüşe, kızının ölümünün aydınlatılmasını talep eden Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan da katıldı. ODTÜ’lüler, Yüzüncü Yıl Mahallesi halkını direnişe ses vermeye yaptığı yürüyüşün ardından A4 Kapısı’na geldi.

Polis engelleyemedi

Giriş sırasında polis Kavaklık için yürüyenleri durdurmaya çalıştı fakat kitlenin sloganlar eşliğinde yaptığı yürüyüşün karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Yürüyüş, kampüsün içinde bekleyen kitlenin de katılmasıyla birlikte iyice kalabalıklaştı. Yürüyüş sırasında davul eşliğinde “Gün Doğdu Marşı” okundu, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”, “ODTÜ’de KYK istemiyoruz” ve “ODTÜ’ye yurdu ODTÜ’lüler yapar”, “Ampül Verşan”, “sloganları atıldı.

Yürüyüş Kavaklık’ta sona erdi. Yürüyüş sonrasında yapılan açıklamada KYK’nin öğrenciler üzerinde baskı kurmak ve dinci-gerici politikalarını icra etmek için kullanılan bir araç olduğuna, ODTÜ’lülerin ağaçların kesilmesinin yanı sıra bundan dolayı da direnişte olduğu belirtildi. Yapılan açıklamadan satır başları şöyle:

Bizler daha özgürlükçü ve yaşanabilir yurtlar için mücadele ederken öğrenciler üzerinde bir baskı aracı olan bu KYK yurtlarını yalnızca ODTÜ’de değil hiçbir üniversitede istemiyoruz. Bugün de KYK yurtlarında yaşanan sorunlara, öğrencilere uygulanan baskılara karşı birçok üniversiteden arkadaşlarımızla hep birlikte KYK değil özgürce yaşayabildiğimiz yurtlar talebimizi dile getiriyoruz. Özce bu iki soruna karşı ODTÜ’ye sahip çıkan bizler Üniversite Yönetim Kurulu’nu yanlışından dönmeye, bu hukuksuz- ruhsatsız inşaat protokolünü yırtıp atmaya çağırırken direnişimizin 55. gününde biber gazlarıyla, polis joplarıyla karşılaştık. Verşan Kök hukuksuz protokollere imza atmanın yanında kampüse polis girmesine izin vermiş, ODTÜ öğrencilerinin yerlerde sürüklenmesine, hocalarımızın suratlarına biber gazı sıkılmasına, bir arkadaşımızın kafasından aldığı darbe alarak yaralanmasına, gözaltına alınmamıza neden olmuştur. Rektör yardımcıları da pazartesi sabahı öğrencilerin yanında durmaktansa polisin yanında saf tutmuştur.

Söyleyecek sözümüz, anlatacaklarımız çok. ODTÜ’yü sermayenin malı haline getirmeye çalışan, özellikle son 1 yılda her fırsatta polisi kampüse alan, öğrencilerin, öğretim görevlilerinin yerlerde sürüklenmesine, gözaltına alınmasına neden olan, AKP’nin truva atları ile ODTÜ geleneğine saldıran başta Verşan Kök olmak üzere bu kararlara imza atan Üniversite Yönetim Kurulu derhal istifa etmelidir. ODTÜ Hasan Tan’ların, Verşan Kök’lerin değil; bozkırı yeşertenlerin, bilimin, özgürlüğün, direnişi ODTÜ’nün köklerine kazıyan Sinan Cemgillerin, Hüseyin Cevahirlerin okuludur.

Şüphesiz ODTÜ’ye dönük gerçekleşen bu saldırı ne tek başına Verşan Kök’ün saldırısıdır ne de bu saldırılar yalnızca ODTÜ’ye dönüktür. AKP, bilimin ve özgürlüğün adı olan akademiyi yıllardır hedef tahtasına oturtuyor. Hocalarımız KHK’lerle işten atılıyor, öğrencilerini savundukları için soruşturmalara maruz kalıyor, üniversite öğrencileri şenliklerine sahip çıkmak istediklerinde yahut okullarını savunmak için sesini yükselttiklerinde soruşturma terörüyle karşılaşıyor, burslarımız kesiliyor ve daha sayabileceğimiz birçok hak gasbıyla karşılaşıyoruz. AKP kayyum rektörler atayarak, kampüslerimizde polis aracılığıyla, gerici eğitim sistemiyle, öğrenciye ve üniversiteye bütçe ayırmayarak yoksullukla bizleri istediği “kindar nesil” haline getirmeye çalışsa da üniversiteliler burada. Her yer ODTÜ, her yer direniş diyerek akademiye özgürlük getirmek için bir arada!

“Yeşertilecek kavaklıklar, özgürleştirilecek kampüsler var!”

Kökler direnişe çağırıyor diyerek çıktık yola. Yaşama sıkı sıkıya tutunan Kavaklık’ın kökleri çağırıyor bizleri. ODTÜ’nün köklerinde yatan direniş çağırıyor bizleri. Biz bugün sözlerimizi tam da olmamız gereken yerden söylüyoruz. İşgal edilen, polisle sarılmış olan, beton dökülerek yokedilmek istenen Kavaklık’ı yeniden yeşerteceğiz. Tüm üniversitelerde AKP’ye ve kayyum rektörlere karşı hep birlikte mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Polis varsa, şiddet varsa, kayyum rektör varsa, AKP varsa başta ODTÜ’de olmak üzere tüm üniversitelerde direniş var, umut var, yeşertilecek kavaklıklar, özgürleştirilecek kampüsler var!

“Rabia Naz, bütün insanlığın adaletini temsil ediyor”

Yapılan basın açıklamasının ardından Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan da konuşma yaptı. Vatan şunları söyledi:

Sizler ODTÜ merkezden Türkiye’deki bütün ağaç kıyımlarına ses veren değerli, pırlanta gibi gençlerimizsiniz. Hepimiz biliyoruz ki daha önce de yaşanan bir yeşillik kıyımı olmuştu. Ve bu olayla ilgili maalesef gençlerimiz suçlanmıştı. Ve sizler burada ODTÜ’de yeşillik, yaşam mücadelesi veren gençlerimiz; sizler ODTÜ’de Rabia Naz’ın da sesi oldunuz. Rabia Naz Vatan 11 yaşında canice canına kıyılan, siyasi emeller için örtbas edilen bir masum çocuk. Ve Rabia Naz, bütün insanlığın adaletini temsil ediyor bugün ülkemizde. Bugün yaşadığımız durumda, Rabia Naz’a adalet arayışı içerisinde birçok adaletsizlikle karşı karşıya kaldık ve bugüne kadar birçok durumlarda mücadelesini verdik. Ben Rabia Naz’ın babası olarak siz değerli pırlanta gibi gençlerimize minnettarım.

Vatan’ın konuşmasının ardından kitle “Katiller halka hesap verecek” diyerek slogan attı. Vatan, ODTÜ’ye gelmesinin nedenini ise şu sözlerle açıkladı:

Bugün benim buraya gelmemin sebebi değerli gençlerimizin sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımlara karşılık bizler de destek vermek için ve tüm toplumu bu duruma çağrı yapmak için, ben Rabia Naz’ım için ODTÜ Kampüsü’ne bir fidan dikmeye geldim. Ve bu durumla ilgili bütün toplumu fidan dikmeye çağırıyorum.

Yapılan açıklamaların ardından 61’inci gününü geride bırakan direniş, halaylar ve düzenlenen atölyelerle devam etti, kampüse Rabia Naz için fidan dikildi.

Sendika.Org/ Ankara