Karşıyaka Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı: İşçiye %35 zam

Karşıyaka Belediyesi'nin iştiraki olan Kent A.Ş. ile DİSK'e bağlı Genel-İş sendikası arasında, işçilerin ücretlerine %35 zam yapılmasını sağlayan toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karşıyaka Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı: İşçiye %35 zam

Karşıyaka Belediyesi’nin iştiraki Kent Karşıyaka Sosyal Tesis İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Kent A.Ş.) ile DİSK’e bağlı Genel-İş arasında, bir yıl süreyle geçerli olmak üzere toplu sözleşme imzalandı. Sözleşme ile işçilerin ücretlerine %35 zam, öğle yemeği-yemek yardımı, her ay ulaşım yardımı, aylık çocuk yardımı ile öğrenim gören işçi çocuklarının tahsil durumlarına göre öğrenim yardımı, yıllık giyim ve koruyucu eşya yardımı, ücretsiz kreş ve anaokulu, çocukları için sünnet yardımı, işçi lokali sağlanması, Genel-İş üyeleri tarafından kurulacak olan yardımlaşma sandıkları, sosyal tesis ve kooperatiflerin belediye tarafından desteklenmesi ile yılda dört ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.

Bugün gerçekleşen imza töreninde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bu sözleşme ekonomik krize karşı işçi sınıfını korurken, demokrasiyi yeniden kuracağımız önemli bir mevzi niteliğini de taşıyor. Sürece katkı sunan Belediye Başkanımıza, Kent AŞ yöneticilerine, şube yöneticilerimize, işçi arkadaşlarıma, tüm Genel İş Sendikamıza DİSK adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise “Emek en yüce değerdir. Emeğe değer vermek önemlidir. Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Emeği, demokrasinin mücadelesini vermek durumundayız. Karşıyaka Belediyemize, halkın emek mücadelesine katkı sunması nedeniyle teşekkür ediyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ise ekonomik ve sosyal sıkıntılara rağmen emekçiler için insanca koşullar sağlamak için uğraştıklarını kaydetti. Tugay,  “İş barışının olmadığı, emeğin karşılığının ter soğumadan ödenmediği ve dayanışmanın yaşam biçimine çevrilmediği hiçbir yerde, başarının elde edildiği görülmemiştir. Bu duruş ve inançla imzaladığımız toplu iş sözleşmesinin emekçilerimize ve kentimize uğurlar getirmesini diliyorum” dedi.

Tören, karşılıklı imzaların atılması sonrasında verilen plaket ve çiçek takdimiyle sona erdi.

Sendika.Org