Kadıköy Kaymakamlığı inkar etti: “Envanterler arasında plastik mermi yok”

Kadıköy Kaymakamlığı, Suruç Katliamının 4. yılında Kadıköy'de gerçekleştirilen anmaya yönelik polis saldırısına ilişkin açıklama yayımladı

Kadıköy Kaymakamlığı inkar etti: “Envanterler arasında plastik mermi yok”

Suruç’ta yaşamını yitiren 33 düş yolcusu katliamın 4. yılında ülke çapında anılırken Ankara ve İstanbul’daki eylemlere polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı.

SURUÇ’TA KATLEDİLEN 33 DÜŞ YOLCUSU İÇİN ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA ANMA ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Kadıköy Kaymakamlığı, polisin gaz ve plastik mermi ile saldırması sonucu birçok kişinin yaralandığı, 27 kişinin gözaltına alındığı eylemle ilgili açıklama yayımlayarak “Emniyet birimlerimizin envanterinde kesinlikle plastik mermi bulunmamaktadır” dedi.

Eyleme destek veren ve polis saldırısına maruz kalarak hastaneye kaldırılan HDP Milletvekili Murat Çepni ise sosyal medya hesabından Kaymakamlığın açıklamasının aksini gösteren fotoğrafları paylaştı. Çepni, polis saldırısına tepki gösterdi.

ESP: Adaletten korkuyorlar

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Suruç anmasına yönelik polis saldırısını kınayarak 33 düş yolcusunun mücadelesinin adalet mücadelesine dönüştüğünü kaydetti. Adalet isteyenlere gözaltına alınanları sahiplenme çağrısı yapıldı:

Adaletten, adaletin yerine getirilmesinden korkuyorlar. Çünkü adalet yerini bulursa iktidarları yerle bir olacak. Dün nasıl ki adalet talebini yükselttiysek, bugün aynı kararlılıkla adalet mücadelemizi sürdüreceğiz. Ne Suruç katliamını unutturma çabaları, ne baskı ve gözaltılar adalet mücadelemizin önüne geçemeyecek. Tüm devrimci-demokratik kamuoyunu 33 düş yolcusunu ve gözaltındaki yoldaşlarımızı daha güçlü sahiplenmeye çağırıyoruz. Adalet isteyen herkesi 33 düş yolcusunu ve gözaltındaki yoldaşlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org