İran “CIA ajanlarını tutukladık” dedi, Trump yalanladı

İran 17 CIA ajanının tutuklandığını ve bazılarının idama mahkum edildiğini duyurdu, ABD Başkanı Donald Trump ise İran'ın iddialarını yalanladı

İran “CIA ajanlarını tutukladık” dedi, Trump yalanladı

Bir süredir ABD ile İran arasında “nükleer program” nedeniyle yaşanan gerilim sürerken İran İstihbarat Bakanlığı, 18 Temmuz’da yapılan operasyonla CIA için çalıştığı tespit edilen 17 kişilik bir casus şebekesinin  çökertildiğini duyurdu.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre gözaltına alınan 17 kişinin ekonomi, nükleer, altyapısal, askeri ve siber alanlarda “hassas ve kritik özel sektörlerde görev yaptığı” ve gizli bilgileri topladıkları kaydedildi. Gözaltına alınan kişilerin bir kısmı ölüm cezasına, bir kısmı ise uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı.

ABD yalanladı

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın CIA ajanlarına ilişkin açıklamalarına ilişkin İran’ın yalan söyleme konusunda uzun bir geçmişi olduğunu söylerken ABD Başkanı Donald Trump ise kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İran’ın CIA ajanlarını yakaladığına ilişkin haberler tamamen yanlış. Doğruluk payı yok” dedi. Trump “Ekonomileri berbat durumda ve daha da kötü olacak. İran tamamen batmış durumda” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org