Hükümetin zam teklifini ‘beğenmeyen’ Türk-İş: “Greve çıkalım, işyerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, hükümetin kamu işçilerine ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4 zam teklif ettiğini açıkladı. Atalay, 19 Ağustos’ta 30 bine yakın kamu işçisinin Darphane ve Eti Maden’de greve çıkmasının yasal mecburiyet olduğunu belirtti ve ekledi: “Greve çıkalım, işyerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz”

Hükümetin zam teklifini ‘beğenmeyen’ Türk-İş: “Greve çıkalım, işyerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilişkin, “Dün bize en son verdikleri teklif, ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk-İş’in kuruluşunun 67’nci yıldönümü dolayısıyla konfederasyon genel merkezine yaptığı ziyarette, yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerine değindi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un dün (30 Temmuz) konfederasyonlarını ziyaret ettiğini anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

Ocak ayında başlayan bugüne kadar süren kamu sözleşmelerimiz var. Bizim talebimiz ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı. Dün bize en son verdikleri teklif, ilk altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 4. Dün Sayın Bakana da ifade ettim. Bundan iki sene evvel temmuz ayında kamu sözleşmelerini imzaladık, hükümet ilk altı ay yüzde 7,5, ikinci altı ay yüzde 5 verdi. İşçinin alım gücü daha iyi bir noktadaydı. Aradan iki sene geçti, alım gücümüz yüzde 27 düştü. Bu rakamı anlamakta zorlandığımızı kendilerine ifade ettik, önümüzdeki günlerde bunu değerlendireceklerini söylediler.

Grev açıklaması: “İşyerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz”

İstanbul’daki Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bugün grev ilanını astıklarını kaydeden Atalay, “Kanuni süreç bu şekilde. Asmazsak yetkimiz düşüyor. Ayın 19’unda da darphanede, Eti Maden’de tarımda 30 bine yakın arkadaşımız greve çıkmak mecburiyetinde. Greve çıkalım, iş yerini, ülkeyi sıkıntıya sokalım düşüncesinde değiliz” dedi.

Atalay, kıdem tazminatı konusuna ilişkin de “Kıdem tazminatının mevcut yapısından memnunuz. Almayanlarla ilgili düzenleme yapılabilir. Fonla ilgili bugüne kadar başımıza gelenler ortada. Kıdem tazminatıyla ilgili düzenleme konusunda işveren de razı değil” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org