Hükümetin kamu emekçisine yüzde 5 zam teklifine karşı Türk-İş grevi işaret etti

Toplu görüşme öncesinde hükümet kamu emekçilerine %5 zam teklif etti. Toplantıyı terk ettiklerini belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Bu rakamın müzakere edecek, konuşacak bir tarafı yok diyerek grevi işaret etti

Hükümetin kamu emekçisine yüzde 5 zam teklifine karşı Türk-İş grevi işaret etti

Hükümet ile kamu emekçileri arasında gerçekleşecek toplu görüşmeler 1 Ağustos 2019’da gerçekleşecek. Bugün, Türk-İş ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Çelik arasında toplu görüşme gerçekleşti. Hükümetin kamu emekçilerine 3 bin 500 TL’nin altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ayda %5, ikinci 6 ayda %4 ve enflasyon oranında zam artışı teklif etmesi üzerine Türk-İş toplantıyı terk etti.

Toplantının ardından açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay “Bu rakamın müzakere edecek, konuşacak bir tarafı yok. Baktığınız zaman 2 senede elektriğe ortalama yüzde 50 zam gelmiş, çaya, şekere, tüpe baktığınız zaman yüzde 40, yüzde 45 civarında zam var. Enflasyon bizim hesabımıza göre yüzde 17 olduğu yerde diyorlar ki bize yüzde 5. Durum bundan ibaret. Biz de teşekkür ettik sayın bakana” dedi.

“Kabul edilecek bir tarafı yok”

Kamu Koordinasyon Kurulu toplantısına gideceğini belirten Atalay, “Bunun kabul edilecek bir tarafı yok, bunu oraya götürmenin de bir anlamı yok” dedi.

Atalay, ocak ayı başında 3 bin 400 TL maaş alan bir işçinin vergiler dolayısıyla temmuz ayı itibariyle 3 bin 215 lira aldığını belirterek görüşmenin masada sonlanmasını arzu ettiklerini kaydetti.

“Ya masa başında imzalayacağız, ya greve çıkmak mecburiyetindeyiz”

Yapılacak olan toplu görüşmeye kadar 60 günlük bir süreç olduğunu belirten Atalay şunları söyledi:

Ağustosun sonuna kadar herkes ya masa başında imzalayacağız, ya greve çıkmak mecburiyetindeyiz. Türk-İş, şahsımın, hiçkimsenin grevle ilgili ne bir arzusu ne bir talebi var ama kanunlar çerçevesinde, yasalar ne emrediyorsa sendikalara onu yapmak mükellefiz. Bu teklifin kabul edilecek bir tarafı yok. Ben kabul etmedim, yönetim kabul etmedi, kimsenin de kabul edecek bir durumu yok.

Atalay, hükümetin görüşmek istediği takdirde görüşebileceklerini, istemedikleri takdirde ise herhangi bir görüşme taleplerinin olmayacağını kaydederek şunları söyledi:

Tek üzüntüm kamuoyuna tebessüm edecek bir haber veremiyorum. Durum bundan itibaren. Arası biz konuştuğumuzda diyoruz kanunen grev yapacağız, bazıları çıkıyorlar diyorlar ki “Bunlar Türkiye’yi karıştıracak”. Ben kasapların başkanı değilim ki, esnaf odası başkanı değilim, ben işçilerin başkanıyım.  Kanunun bana verdiği çerçevede hareket etmek mecburiyetindeyim.

Dün böyle yaptım, bugün böyle yapıyorum, yarın da böyle yapmaya devam edeceğim. Arzum kırmadan dökmeden bir netice almak. Zaman zaman işverenlerimize nefes kredisi veriyorlar, zaman zaman sıkıntısı olanlara İŞKUR’dan iş veriyorlar, para veriyorlar İŞKUR’daki bizim paraları. Biz de diyoruz ki bu talebimiz makul, mantıklı bir talep.

Türk-İş’in teklifi neydi?

Türk-İş, 3 bin 500 TL altında maaş alanlara 300 TL zam yapılması ve ilk altı ay %15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep etmişti.

İlgili içerik:

Sendika.Org