Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler oluyor: “Ben kendimi koruyamıyorum, mülteciler kim bilir neler yaşıyor”

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi'nde çalışan güvenlik görevlileri merkezde yaşananları anlatmaya devam ediyor. Telefonla bizlere ulaşan bir kadın güvenlik görevlisi, "Ben kendimi koruyamıyorum, kimbilir göçmenler neler yaşıyordur" dedi

Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde neler oluyor: “Ben kendimi koruyamıyorum, mülteciler kim bilir neler yaşıyor”

İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde yaşanan hak ihlallerinin basında yer bulması üzerine Sendika.Org’a ulaşan bir kadın güvenlik görevlisi “Artık dayanamıyorum” diyerek yaşadıklarını anlattı ve “Biz ne yapacağımızı artık bilmiyoruz, çaresiziz” diyerek geri gönderme merkezinde yaşananların bilinmesini istediğini söyledi.

Uzun süredir Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde çalıştığını söyleyen kadın güvenlik görevlisi (G.K.), “Tacize uğruyorum ama amirime söylediğimde hiçbir şey yapmıyor. İşten atılmakla tehdit ediliyoruz. Ben geldiğimden beri burada iki mülteci öldü. Akşam rahatsızlandıklarında amirime anons geçmiştim ama bir şey yapılmadı” dedi.

“Şampuan ve deterjan içerek intihara kalkışanlar var”

G.K., mültecilerin merkezde yüz yüze geldikleri sorunlar nedeniyle yer yer intihara yöneldiğini aktardı:

“Birçok mülteci darp ediliyor. Özellikle memurlar Afganlar gibi güçsüz bulduklarını isteyerek gittiklerine dair sınır dışı edilme belgesi imzalatıyorlar. Bazılarından para bile alıyorlar. Şampuan ve deterjan içerek intihara kalkışan mülteciler var.”

“Güvencede değiliz”

“Bir güvenlik görevlisi Özbek bir kadını taciz etti. Ama sonunda kadına zorla şikayeti geri çekildi ve güvenlik hakkında hiçbir işlem yapılmadı.”

“Ben de erkek bir güvenlik görevlisi tarafından tacize maruz kaldım. Amirime mesajları gösterdim ama ‘aradan bir hafta geçmiş’ denilerek şikayetim dikkate alınmadı. Ben kendimi koruyamıyorum. Bizim başımıza bunlar geliyorsa mülteciler kim bilir neler yaşıyor.”

“Bir kadın olarak erkek katında çalıştırılıyorum. Defalarca başka bölüme geçirilmek istendim ama kabul edilmedi. Güvencede değiliz.”

“Tuvaletlerde yatan mülteciler var”

“Bir başka kadın güvenlik görevlisi yaşadıklarının ardından amirine ‘Bizi korumuyorsunuz’ demesinin ardından müdüre hakaret ettiği gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı.”

“Bir katta 164 kişi kalıyor. Odalar 6 kişilik ama bazen 20 kişiye kadar çıkarabiliyorlar. Çamaşırhanelerde ve güvenlik görevlilerinin tuvaletlerinde yatan mülteciler var. Spor salonu dolu. Paraları kaybolduğunda yönetim önemsemiyor. Kadın mültecinin takıları kayboldu, ama üstü kapatıldı.”

“Her hafta salı ve perşembe günleri deport günü oluyor. Amir bize ‘bunu çıkaracaksınız’ diyor. Biz de onu her koşulda çıkarıyoruz.”

“Yeşil reçeteli ilaçları bana dağıttırıyorlar”

“Mülteciler sürekli hastayım diyor. İçerisinde bağımlılık yapabilecek maddeleri bulunduran ve yeşil reçete ile alınan ilaçları bana dağıttırıyorlar. Sağlıkçılar gelmiyor.”

HARMANDALI GERİ GÖNDERME MERKEZİ ÇALIŞANI ANLATTI: DARP, İNTİHAR GİRİŞİMİ, HASTALIK, ÖLÜM

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur