Halkevleri İBB Meclisi’ndeydi: “Bir halk örgütü olmanın gereğini yapacağız”

Halkevleri heyeti İBB'de CHP grup toplantısı ve Belediye Meclis toplantısına katıldı. Çıkışta bir açıklama yapan Halkevleri Eş Genel Başkanı Günay, "Halkevleri olarak, seçilmiş yerel yönetimlerin halk yararına atacakları adımlarda ve iktidarın saldırılarına karşı yanlarında olacağız. Ancak halkın, kentin ve doğanın zararına atılacak olası her adımda da bir halk örgütü olarak kar��ılarında duracağız" dedi

Halkevleri İBB Meclisi’ndeydi: “Bir halk örgütü olmanın gereğini yapacağız”

Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Genel Sekreteri Özge Ozan, Kadıköy Halkevi Başkanı Durna Şahin ve yönetim kurulu üyesi Tuğçe Özçelik’ten oluşan Halkevleri heyeti bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeydi.

Halkevleri heyeti önce CHP Belediye Meclis Grubu toplantısına katıldı ardından İBB Meclis toplantısını izledi. Heyet, çıkışta bir açıklama yaparak “Halkevleri olarak, seçilmiş yerel yönetimlerin halk yararına atacakları adımlarda ve iktidarın saldırılarına karşı yanlarında olacağız. Ancak halkın, kentin ve doğanın zararına atılacak olası her adımda da bir halk örgütü olarak karşılarında duracağız” dedi.

Halkın özlemi halkçı, demokratik bir yerel yönetim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis grubu toplantısında konuşan Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, 31 Mart’ta ve ardından 23 Haziran’da hukuksuzca yenilenen İstanbul seçimlerinde halkın tek adam rejimine karşı demokrasi talebini bir kez daha gösterdiğini, ülkeyi ve kentlerimizi yıllardır yağma ve talanla, emek ve kadın düşmanlığı ile yöneten iktidara “hayır” dediğini belirtti. Günay, “halkın özlemi halkçı, demokratik bir yerel yönetim” dedi. Yeni seçilen başkanların ve belediye meclis üyelerinin de bu anlayışı hayata geçirmesinin kritik önemi olduğunu vurgulayan Günay, halk örgütleri ve demokrasi güçleri ile birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Günay konuşmasının sonunda Belediye Meclis üyelerine çalışmalarında başarılar diledi.

“Bir halk örgütü olmanın gereğini yapacağız”

İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde yaptığı açıklamada ise Günay, Halkevleri’nin yıllar boyunca bu belediye binası önüne halkın haklarını savunmak için su hakkı, enerji hakkı, ulaşım hakkı eylemleri için geldiğini hatırlattı. CHP Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmasındaki vurgunun altını çizen Günay şöyle konuştu: “Halkevleri olarak, yeni seçilen belediye başkanı ve meclis üyelerinin halk yararına, kamusal hakları kazanmak, kent ve doğanın haklarını, sermaye politikalarına karşı emeğin haklarını korumak doğrultusunda atacakları adımlarda ve iktidarın saldırılarına karşı yanlarında olacağız. Ancak halkın, kentin ve doğanın zararına atılacak olası her adımda, her yaklaşımda da bir halk örgütü olarak halkın çıkarlarını savunarak karşılarında duracağız.”

Nuri Günay, “Bizim mücadelemiz insanca yaşadığımız kentler, haklarımızla var olduğumuz kentler, laik ve demokratik bir ülke mücadelesi, bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek, İstanbul halkını da yerel yönetimlerin politika ve uygulamalarını takip etmeye, her türlü kararını denetlemeye çağırdı.

Sendika.Org