F-35 yaptırımı: Eğitim için ABD’de bulunan pilotlar Türkiye’ye dönüyor

Türkiye’nin F-35 programı ortaklığının askıya alınmasının ardından, ABD’de eğitimde bulunan ilk grup Türk personelin ülkeye dönüşü başladı. Aralarında pilotların da olduğu kalan yaklaşık 30 askerin dönüşleri de iki gün içinde tamamlanacak

F-35 yaptırımı: Eğitim için ABD’de bulunan pilotlar Türkiye’ye dönüyor

Rus S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle Türkiye’ye uygulanan F-35 yaptırımı kapsamında ABD’de eğitim gören Türk pilotlar ile ve bakım personelinin ülkeye dönüş süreci başladı.

S-400 KRİZİ: PENTAGON, TÜRKİYE’NİN F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILDIĞINI AÇIKLADI

CNN Türk’ün haberine göre, Washington’daki proje Türk temsilciliği, Arizona’daki Luke Hava Üssü ve Florida’daki Eglin Hava Üssü’nde bulunan Türk askerlerinden ilk grubun ülkeye dönüşü tamamlandı.

Geriye kalan yaklaşık 30 Türk Hava Kuvvetleri personelinin ülkeye dönüşü yine gruplar halinde olacak ve 31 Temmuz’da dönüşler tamamlanacak.

6’sı pilot 43 personel Luke ve Eglin üslerinde eğitimlere katılıyordu. Eğitimlerin 2020 sonuna kadar sürmesi, 13’ü pilot 333 personelin eğitim alması planlanıyordu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a 6 Haziran’da gönderilen mektupta Türk personele verilen F-35 eğitiminin 31 Temmuz’da sona ereceği ve bu tarihe kadar Türk personelin ABD’den ayrılacağı belirtilmişti.

Türkiye’nin satın aldığı ve envanterine kattığı dört F-35 savaş uçağı ise Arizona Luke Hava Üssü’nde bulunuyor.

Sendika.Org