Erdoğan’dan yine bir Merkez Bankası açıklaması: “Kendisinden beklediğimiz rolü hakkıyla oynamadı”

Hak-İş 14. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan'ın gündeminde IMF ve Merkez Bankası'ndaki görevden alma vardı. Yapısal reformları hızlandıracaklarını belirten Erdoğan, Merkez Bankası'nın kendisinden beklenen rolü hakkıyla yerine getirmediği için Çetinkaya'nın görevden alındığını söyledi

Erdoğan’dan yine bir Merkez Bankası açıklaması: “Kendisinden beklediğimiz rolü hakkıyla oynamadı”

Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleşen Hak-İş 14. Olağan Genel Kurulu’ndaydı. Genel Kurul’da konuşma yapan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Hak-İş’e bağlı sendikalara üye olan işçilere yönelik baskıların arttığını ileri sürdü. Arslan, AKP’nin kaybettiği belediyelerde 600’a yakın işçinin işten çıkarıldığını, 17 bin 500 işçinin ise baskı ile üye oldukları sendikalardan istifa etmek zorunda bırakıldığını iddia etti.

“Yapısal reformları hızlandıracağız”

Arslan’ın ardından söz alan Erdoğan’ın gündeminde ise IMF, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması vardı. Erdoğan IMF’ye ilişkin “Şimdi bize IMF’yi tavsiye edenler var. O kapı kapanmıştır. Bizim için IMF diye bir şey artık söz konusu değildir” dedi. Erdoğan konuşmasının devamında ise TÜSİAD’ın üzerine bastırarak bir an önce atılması gereken yapısal dönüşüm adımlarını işaret etti:

Hem kendi içimizdeki yapısal reformları hızlandırarak hem de dış şoklara karşı daha güçlü hale gelerek bütün bu süreçleri geride bırakacağız. İşte o zaman borçlanma politikalarımızı daha adil ve sürdürülebilir zeminde yürütme imkanına kavuşacağız.

“Merkez Bankası, rolünü hakkıyla yerine getirmedi”

Geçtiğimiz günlerde Çetinkaya’nın görevden alınmasına da değinen Erdoğan, “‘Faiz’ denilen, her türlü kötülüğün anası olan hele hele para politikalarında bu konuyla ilgili verilen talimatlara uymayan bu arkadaşımızın bir değişikliğe tabi tutulmasının gerektiğine inandık. Şimdi kimler savunuyor bunu? Dikkat ediyorum hep faizciler savunuyor” dedi.

Erdoğan, Merkez Bankası’nın kendisinden beklendiği rolü hakkıyla yerine getirebildiği bir durumda bir görev değişikliğine ihtiyaç duyulmayacağını belirterek “Bundan sonraki süreçte faiz politikamızın hangi türde şekillendiğini de en kısa zamanda göreceksiniz” dedi.

Sendika.Org