Erdoğan’dan MB Başkanı yorumu: “Defalarca faizi indir dedik, gerekeni yapmadı”

Tayyip Erdoğan, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınma sebebinin yüksek faizler olduğunu söyledi ve "Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik" ifadelerini kullandı

Erdoğan’dan MB Başkanı yorumu: “Defalarca faizi indir dedik, gerekeni yapmadı”

Tayyip Erdoğan, dün AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda 57 milletvekili ile bir araya geldi. Hürriyet‘te yer alan habere göre toplantıda kış dönemi değerlendirmesi yapıldı. Erdoğan, bu toplantıda Çetinkaya’nın görevden alınmasına da değindi. Erdoğan, Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin “Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik” dedi.

AKP’nin 23 Haziran’daki ağır yenilgisinin ardından ortaya çıkan kabine değişikliği iddialarına da değinen Erdoğan, “Muhalefet bunu köpürtüyor. Siz de aynı çizgiye gelirseniz olmaz. Kabine değişimi gerektiğinde ben yapacağım, kimsenin söylemesi ile değişim yapılmaz. Beklenti içine girmeyin, muhalefetle aynı değirmene su taşımayın” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınmış, yerine ise Başkan Yardımcısı Murat Uysal atanmıştı. Sermaye çevrelerinin karara karşı sessizliği ise dikkat çekmişti. Söz konusu karar 1211 Sayılı Merkez Bankası Kanunu’nda başkan görevden alınabileceği durumları düzenleyen 28. Madde’ye aykırı.

Erdoğan, Merkez Bankası başkanını görevden aldı

Sendika.Org