Erdoğan, Merkez Bankası başkanını görevden aldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı

Erdoğan, Merkez Bankası başkanını görevden aldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak, yerine Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. Uzun süredir Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda eleştirini sunan başta TÜSİAD olmak üzere sermaye ve ekonomi çevreleri ise yapılan kanunsuz değişikliğe dair herhangi bir açıklama yapmadı ya da eleştiriler cılız kaldı. Üstelik anayasaya göre, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hukuksuz ve MB’nin bağımsızlığına aykırı.

Yeni başkan Murat Uysal

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Atama Kararı’na göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı (Guvernorü) Murat Çetinkaya görevden alınarak yerine Murat Uysal’ın atanmasına karar verildi. Kaiyerinde 1998 yılında bankacılık sektöründe başlayan Uysal, 2007-2014 yılları arasında Halkbankası’nda yöneticilik yaptı. Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

İlk açıklama

Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ilk demecinde, “Fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız şekilde uygulamaya devam edeceğim” dedi.

TCMB açıklamasına göre Başkan Uysal, “hedefler doğrultusundaki politikalarla ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını” belirtti.

TCMB sitesinde yer alan açıklamada “Önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir. Tanışma toplantısının yeri ve zamanı Bankamız tarafından değerli basın mensuplarına duyurulacaktır” ifadelerine de yer verildi.

Atama kanunsuz

1211 Sayılı Merkez Bankası Kanunu’nun 28. maddesinde MB Başkanı’nın görevden affı konusunda “Başkan (Guvernör) ancak, 27’nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir” ifadelerine yer veriliyor.

MB Başkanı için 27. Maddede getiren yasaklar ise şöyle:

Başkanlık (Guvernörlük) görevi, özel bir kanuna dayanmadıkça Banka dışında teşriî resmi veya özel herhangi bir görev ile birleşemez. Bundan başka Başkan (Guvernör) ticaretle uğraşamıyacağı gibi, bankalar ve şirketlerde de hissedar olamaz. Hayır dernekleri ile amacı hayır, sosyal ve eğitim işlerine yönelmiş vakıflardaki görevler ve kâr amacı gütmeyen kooperatif ortaklığı bu hüküm dışındadır.

Sermaye çevrelerinden cılız eleştiriler

TÜSİAD ve kapitalist iktisatçı yazarlar uzun bir süredir Merkez Bankası “bağımsızlığı” konusunda ekonomi yönetimine yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Başkanlık sistemi ile beraber ekonomi yönetiminin tek elde ve Beştepe’de toplanmasını eleştiren sermaye çevreleri ise MB bağımsızlığına kökten zarar veren bu atamaya dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. TÜSİAD eski Başkanı konuya dair yalnızca bir tweet atarak cılız bir eleştiri sundu.

Sermaye çevrelerinin sessizliği atamaya dair farklı soru işaretlerini gündeme getiriyor.

Sendika.Org