Erbil’de silahlı saldırı: “Ölenler arasında bir Türk diplomat var”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de bir restorana silahlı saldırı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı, saldırıda bir Türk diplomatın hayatını kaybettiğini açıkladı

Erbil’de silahlı saldırı: “Ölenler arasında bir Türk diplomat var”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki Empire Business Towers’ta yer alan “Huqqabaz” adlı restoranda bugün (17 Temmuz) öğle saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı, saldırıda Erbil Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlık açıklamasında, “Bugün (17 Temmuz) öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk milletine sabır diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Saldırgan ya da saldırganların sivil kıyafetli olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erbil’deki saldırı ile ilgili açıklama yaparak “Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı, bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” dedi.

Tayyip Erdoğan da Erbil’de bir Türk diplomatın hayatını kaybettiği silahlı saldırıya ilişkin açıklamasında, “Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Erdoğan ayrıca saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerin sürdüğünü duyurdu.

Çavuşoğlu: “Erbil’deki saldırıyı üç kişi düzenledi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün yerel saatle 15.15’de, Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli bir kişinin lokantada yemeğini yerken 3 kişinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Cidde’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı dönüşü Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, saldırganların aynı zamanda yan masadaki Iraklı 2 kişiye daha saldırdığını belirtti ve bu kişilerden birinin vefat ettiği, diğerinin ağır yaralandığı bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu, “Hem Bağdat’la hem Erbil’le temas halindeyiz. Mesrur ve Neçirvan Barzanilerle görüştük, görüşüyoruz. Diğer taraftan Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hakim kardeşim, şu anda Washington’da onunla da görüştük, temas halindeyiz. Saldırganların yakalanması, arkasında ne var bunların tüm detaylarıyla ortaya çıkması için temaslarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara’dan gerekirse bir heyetin Irak’a gidebileceğini kaydeden Çavuşoğlu, “Cenazemizi getirmemiz lazım. Bunun ortaya çıkması için, tüm boyutlarıyla aydınlatılması için gereken neyse onu biz yaparız” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, saldırının PKK ya da başka bir örgüt tarafından yapılmış olması ihtimaline ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

Böyle bir saldırı olunca tabii ilk akla gelen bu oluyor, ‘Terör saldırısı mı’ diye ama hemen yan masada 2 tane de Iraklı’nın saldırıya uğraması, birinin öldürülmesi diğerinin ağır yaralanması, onlara da yönelik bir saldırı olduğu için tam detaylı net bilgi vermek için bunların ortaya çıkması gerekiyor.

Çavuşoğlu, ileriki aşamalarda bilgiler ortaya çıktıkça paylaşımda bulunacaklarını söyledi.

“En sert şekilde kınıyoruz”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Asayiş Müdürlüğü ise saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada “Erbil’de bir restoranda yapılan, bir Türk diplomatı ve bir sivilin ölümüne, bir diğer kişinin de yaralanmasına yol açan silahlı saldırıyı en sert şekilde kınıyoruz” dedi ve olayın aydınlatılması çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Sendika.Org