Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nde topyekûn direniş sürüyor: “Karar siyasi, okulumuz yerinde kalsın”

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi'nin velileri, öğrencileri, mezunları ve Eğitim-Sen yöneticileri lisenin taşınıp imam hatipleştirilmesini protesto etti

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nde topyekûn direniş sürüyor: “Karar siyasi, okulumuz yerinde kalsın”

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin velileri, öğrencileri, mezunları ve Eğitim-Sen yöneticileri lisenin taşınıp imam hatipleştirilmesini dün (25 Temmuz) bir kez daha protesto etti.

Okulun tüm bileşenleri adına bir açıklama yapan Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Demir, “Bugün burada Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi velileri, öğrencileri, mezunları ve Eğitim-Sen yöneticileri olarak toplandık. Yürütmenin bu yanlıştan dönmesini ve Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin yerinde kalmasını istiyoruz” dedi.

Üç yıldan beri Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin taşınması ve binanın imam hatip okuluna dönüştürülmesi gündemdeydi ve veliler, öğrenciler ve okul çalışanları elbirliğiyle taşınmayı durdurmuşlardı.

MEB kararı bozdu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okulun dönüşüme uygun olmayan raporları değiştirerek kararı bozdu ve bu lisenin Ümmü Mihcen İmam Hatip Lisesi ve Kız İmam Hatip Ortaokulu’na dönüşüm kararı aldı. Dönüşüm kararı kesinleşmeden okulun tabelası değiştirildi ve günlerce imam hatip lisesi adı altında kayıt duyuruları yapıldı.

“Uygulama siyasi”

Okul dönüşümlerini yaparken veliler ve öğrencilere fikrini sormayan, değişiklikleri yaparken bilimsel planlamaya önem vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim müfettişleri tarafından okulun taşınmaması yönünde olan rapora rağmen taşınma kararı aldı. Bu uygulamaya itiraz eden lise bileşenleri “karar gereksinim sonucu değil tamamen siyasidir” dedi.

İmam hatipleşmede ilçe ortalaması Türkiye’nin üstünde

Dr. Kemal Naci Ekşi Lisesi’nin bulunduğu Bağcılar ilçesinde imam hatiplerin oranı %23,3. Bu oran Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın açıkladığı %13,57’lik Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir oran. Ayrıca 9. sınıflar için boş kalan kontenjanlar Anadolu Lisesi’nde 17 iken Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 129’dur. Velilere göre bu rakamlar Bağcılar’da yapılmak istenenin aksine bilimsel akademik eğitim veren Anadolu liselerine ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Sendika.Org