Diyarbakır İSİG Meclisi: “Yetkililer mevsimlik işçiler için sorumluluk alsın”

Diyarbakır’dan Ordu’ya giderken yaşanan kazada yaralanan 25 mevsimlik işçinin durumuna dikkat çeken Diyarbakır/Amed İSİG Meclisi, yetkilileri sorumluluk almaya çağırdı

Diyarbakır İSİG Meclisi: “Yetkililer mevsimlik işçiler için sorumluluk alsın”

Emek ve meslek örgütleri tarafından oluşturulan Diyarbakır/Amed İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Diyarbakır’dan Ordu’ya giderken meydana gelen trafik kazasında iki aileden 25 mevsimlik işçinin yaralanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nda açıklama yapan Diyarbakır/Amed İSİG Meclisi üyesi Mehmet Şirin Gürbüz, Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerinde hayatını en çok kaybedenlerin inşaat işçileri olduğunu, ardından tarım işçileri olduğunu söyledi.

Çalışma koşulları

Bölge insanının neoliberal ve yanlış politikalar sonucu işsizlik ve yoksulluk ile mücadele ettiğini vurgulayan Gürbüz, Diyarbakır başta olmak üzere bölge halkının çalışma alanlarının iş cinayetlerinin yoğun yaşandığı meslek grupları arasında olduğunu kaydetti.

Gürbüz, şunları söyledi:

Bölgemizde onbinlerce insanın kadını, yaşlısı, çocuğuyla beraber göç edip Türkiye’nin farklı illerinde derme çatma çadırlarda, barınma yerlerinde sağlıksız bir şekilde yaşayıp güvencesiz çalıştığı bir gerçekliktir. Her yıl yüzlerce tarım işçisi trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında yahut minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlıyor. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmaması, işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması bu yaşanan hadiselere sebebiyet vermektedir. Son olarak dün Lice’den Karadeniz’e fındık toplayıcılığı işi için yola çıkan iki aileden 25 kişi trafik kazasında yaralanmıştır.

“Irkçı saldırılara maruz kalıyorlar”

Her yıl ölüm rakamlarıyla gündeme gelen mevsimlik işçilerin mağduriyetlere getirilen çözümlerle gündeme gelmesi gerektiğine işaret eden Gürbüz, tarım işçilerinin çalıştıkları bölgede günde 12 saat düşük bir yevmiye ve sigortasız çalıştığını ve gittikleri yerlerde ırkçı saldırılara maruz kaldığını söyledi.

“İş kazaları-cinayetleri kader değil”

İş kazaları ve iş cinayetleri kaderimiz değildir. Yoksulluk, ırgatlık kader değildir” diyen Gürbüz, sözlerini devamında şu ifadeleri kullandı:

Medeniyetlere beşiklik etmiş bir coğrafyada, “Verimli Hilal” olarak bilinen yerde işsizlik/iş bulamama nedeni ile her yıl on binlerce kişinin mevsimlik tarım işçisi olarak başka bölgelere zorunlu olarak göç etmesini mevcut politik süreçlerin ekonomiye bir yansıması olarak görüyoruz. Bu ölümlerin ve iş kazalarının artık yaşanmaması, insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma hayatı için yetkililerin acilen sorumluluk almaları gerektiğini yineliyoruz.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı