Cafer Yıldız: “35. Divriği Pilav ve Kültür Şenliği aynı zamanda İstanbul seçimlerinin kutlaması olacak”

Divriği Kültür Derneği Geleneksel 35. Pilav ve Kültür Şenliği, 7 Temmuz 2019 Pazar günü Kemerburgaz Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı’nda gerçekleşecek. Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Yıldız, şenliğin aynı zamanda Divriğililerin de yoğun şekilde emek verdiği 23 Haziran seçimlerinin kutlaması niteliğinde olacağını söylüyor

Cafer Yıldız: “35. Divriği Pilav ve Kültür Şenliği aynı zamanda İstanbul seçimlerinin kutlaması olacak”

Divriği Kültür Derneği, hemşeri dayanışmasının ötesinde toplumsal mücadelelerde de sıkça boy gösteren sıra dışı bir yöre derneği. Divriği ve çevresinde doğa talanına karşı da çeşitli mücadeleler verdiği gibi Barış Akademisyenleri, Berkin Elvan gibi toplumsal davaları da takip ediyor.

Derneğin en bilinen ve hayranlık uyandıran organizasyonlarından biri de 35 yıldır düzenlenen Pilav ve Kültür Şenliği. Bu yılın şenliği  7 Temmuz 2019 Pazar günü Kemerburgaz Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı’nda düzenlenecek. Demokrasi mücadelesi veren kurumlarla dayanışma içerisinde olduğunu bir kez daha gösteren dernek, bu yıl şenliği Ali İsmail Korkmaz Eğitim Vakfı (ALİKEV) ile ortak yapacak.

25 yıldır faal olan ve bu dönem de başkanlık görevini üstlenen Cafer Yıldız ile Taksim’deki tarihi Suriye Pasajı’nda yer alan Divriği Kültür Derneği’nde buluşarak sohbet ettik. Yıldız, şenliğin aynı zamanda Divriğililerin de yoğun şekilde emek verdiği 23 Haziran seçimlerinin kutlaması niteliğinde olacağını söylüyor.

“Pilav yöremizin bir sembolü”

Öncelikle biraz şenliğin geçmişine gidelim. Nasıl başladı? Ve neden pilav şenliği?

Divriği Kültür Derneği yöneticileri İstanbul’daki Divriğilileri bir arada tutmak, kaynaştırmak amacıyla bir şenlik organize etmişler ve hayata geçirmişler. Bu yıl da şenliğin 35’incisini düzenleyeceğiz. Bölgemizin ana ürünü buğday, buğdayın türevi de bulgur. Sofralarımızda ekseriyetle bulunan ürün de bulgur pilavı. Köylerde et çok bulunmuyordu, kente gelince eti biraz çoğalttık sanırım ama pilav yöremizin bir sembolü.

Etkinliğin içeriğinde kültürel paylaşımlar ve dayanışma var. Örneğin, yakın bir tarihte eğer önlem alınmazsa sular altında kalacak olan tarihi kent Hasankeyf’e etkinlik afişimizde yer verdik. Belki ömrü 50 yıl bile olamayacak bir baraj yüzünden binlerce yıllık tarih yok olacak. Biz de bu anlamda duyarlılık göstererek Hasankeyf’e de afişimizde yer vermek istedik.

Nesin Vakfı’ndan Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu’na… 

Son 10-15 yıldır müzik dışına da çıkarak şenliğimizde çeşitli atölyeler açıyoruz. Birçok demokratik kitle örgütünün, derneklerin, yayınların kitapları geliyor. Çocuklar için oyun alanları açıyoruz. Kişisel gelişim atölyeleri kuruyoruz. Kapsamlı bir hale geldiğini söyleyebilirim. Yaklaşık 20 yıldır da farklı kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Bu etkinliği çok iyi örgütleyerek yüksek katılımlı, coşkulu bir etkinlik yapıyoruz. Bu etkinliği başka kurumlarla da paylaşarak bu başarıya ortak etmek ve dayanışma içinde olmak istedik. İlk olarak Nesin Vakfı ile yaptık. Ben o dönemde dernekte başkan yardımcılığı görevindeydim. Süleyman Solmaz başkanımızdı. Devamında da Ruhi Su Vakfı, DİSK, KESK, Irakta Savaşa Hayır Koordinasyonu… Birçok kurumla ortaklaşa bu buluşmayı düzenledik. Gündeme denk düşen kurumlarla etkinliği paylaşıyoruz.

Gezi’de kaybettiğimiz değerleri anmak adına

Bu sene de şenliği ALİKEV ile ortaklaşa yapıyorsunuz? Bunun özel bir anlamı var mı?

Tabii, Gezi’nin 6. yılındayız. Gezi iddianamesinin kabul edilerek yargılamaların başladığı bir süreç önümüze geldi. Şu anda 16 kişi yargılanıyor. Dosyada yakın tanıdığımız dostlarımız da var. Gezi’yi yargılamaya yeltendikleri bir dönemde biz de Gezi’de kaybettiğimiz değerlerimizi anmak adına ALİKEV ile ortaklaştık. Aynı zamanda Emel Anne oğlunun acısını yüreğine gömerek onu yaşatmak için bir vakıf kurdu. Bu vakıf üzerinden de üniversite öğrencilerine bir destek sağlamaya çalışılıyor. Bu anlamda çok yoğun çalışmaları da var. Biz de bu değirmene bir su taşımak istedik. Üyelerimizin de hassasiyetlerini gözeterek ALİKEV’in bu etkinlikte olmasını istedik. Bu vesile ile vakfa bağış yapmak isteyenler olabilir.

“Divriğililer, seçim sürecinde büyük destek sundular”

Nerede ve ne zaman olacak etkinlik? Kimler katılacak?

7 Temmuz Pazar günü Büyükşehir Belediyesi’nin piknik alanında olacağız. Bu vesileyle de Ekrem İmamoğlu’nun misafiri olacağız. Sunuculuğunu Gizem Altunay ve Tayyar Sedef’in yapacağı programda Ender Balkır, Bandista, Aydoğan Topal, Hatice Yıldız, Bahar Doğan, Giz Sahnesi, Eşber Yağmurdereli, İsmail Saymaz, Melike Demirağ, Kadıköy Atölye, Divriği Kültür Derneği Halk Oyunları Ekibi yer alacak. Bu buluşmanın başvurularını İmamoğlu’nun ilk mazbatayı aldığı 18 günlük süre içinde yapmıştık. Gün olarak 23 Haziran uygun görüldü ancak YSK’nin iptal kararının ardından etkinliği erteledik. Biz bu buluşma için İmamoğlu’nu davet ettik. Katılmasından da mutluluk duyarız. Çünkü Divriğililer, gerek 31 Mart gerek ise 23 Haziran seçimi sürecinde büyük bir destek sundular. Divriği’den 11 otobüs 512 kişi ile yola çıktı ve oy kullanmalarının ardından aynı gün memlekete dönüş sağlandı.

Bu seneki şenlik aynı zamanda bir kutlama olarak da düşünülebilir mi?

Evet, 23 Haziran’da bir seçim yaşadık. Ülkenin ciddi bir meselesi vardı ve bütün enerjimizi buraya kanalize etmemiz gerektiğini düşündük. Bu seçimden başarılı şekilde çıkarsak davul zurna ile kutlama yaparız demiştik. Etkinliğimiz 7 Temmuz’da olacak. Yazarlar, sanatçılar, meslek örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda kişi şenlikte olacak. Güzel bir etkinlik olacağını düşünüyoruz. Herkesi de dayanışma içinde olmak için şenliğimize davet ediyoruz.

“Üyelerimizin hassasiyetlerini sahaya yansıtmaya çalışıyoruz”

Divriği Kültür Derneği diğer yöre derneklerinden de ayrı duruyor. Bilen biliyor ama kimdir Divriği Kültür Derneği neler yapar? Hemşehrilerinize neler söylemek istersiniz?

1952 yılında kurulmuş bir yöre derneği ama 70’lerin sonu 80’li yıllarda kabuk değiştiriyor ve dünyaya soldan bakan, demokrat, yurtsever kesimler yönetimine giriyor. Hem ülkenin, ilçenin, yaşadığı kentin sorunlarına dair tavır alıyor. Bu çerçevede bizler halen ülkemizi, yaşadığımız kenti, Divriği’yi ilgilendiren meselelerde taraf oluyoruz. Canan Kaftancıoğlu, Gezi, Berkin, Barış Akademisyenleri, 1 Mayıs gibi… Olabildiğince üyelerimizin hassasiyetlerini sahaya yansıtmaya çalışıyoruz. Biz en iyi yöre derneğiyiz diyemeyiz elbette ama hassasiyetlerimiz var. Gençlik, kadın, danışma meclisi gibi kurullarımız var ve bu kurullar büyük emekler harcıyor.

Dernek olarak geçtiğimiz iki seçimde de tavrımızı açıkladık. Genel kurulumuzda da “acil demokrasi” talebini öne çıkarmıştık. Biz ülkede demokrasinin ciddi anlamda bir tahribata uğradığını ve geriye gittiğini düşünüyorduk. Demokrasinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini ve seçimlerin de bu anlamda bir eşik olduğunun farkındaydık. AKP iktidarı döneminde bir kutuplaşma ve ayrışma söz konusuydu. İnsanlar nefes alamayacak duruma gelmişti, İmamoğlu’nun seçilmesinin ara bir nefes olduğunu yeniden tazelenme anlamında önemli bularak hareket ettik.

Sizler aracılığıyla üyelerimize ve Divriğililere şunları söylemek isterim: Yeni dönem çalışmalarına katkı verin. Buraya gelen gençlerin kendilerini ifade edebilme yeteneğini kazanmaları, dostluklarını geliştirmeleri bizleri mutlu ediyor. Şenlikte derneğimiz tarafından çıkardığımız derginin yeni sayısı da çıkacak. Bizler çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz.

Şenliğin detayları için tıklayınız!

Divriği Kültür Derneği İletişim: 0 212 2922020 / 0 541 3644607

Söyleşi: Gül Gündüz