Bartın Halkevi’ne yönelik hukuksuz mühürleme girişimi: “Halkevleri susmaz!”

Bartın Halkevi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütme" gerekçesiyle mühürlenme girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını duyurdu. Bartın Halkevi yöneticileri gerekli başvuruların yapıldığını kaydetti

Bartın Halkevi’ne yönelik hukuksuz mühürleme girişimi: “Halkevleri susmaz!”

Bartın Halkevi, Facebook hesabından yaptığı paylaşımla şubenin “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütme” gerekçesiyle mühürlenme girişimi ile karşı karşıya kaldığını duyurdu. Yapılan paylaşımda “Bartın’da laik, bilimsel, özgür düşüncenin adresi olan Halkevleri  şubesinin ‘izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürüttüğü’ gerekçesiyle mühürlenmesi girişimi hukuksuzdur ve örgütlenme hakkımızın ihlalidir” denildi.

Bartın Halkevi’nin yaptığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

İzinsiz eğitim-öğretim yürütüldüğü iddiasının gerekçesi olan Halkevleri Yaz Çocuk Buluşmaları; derneğimizin yüzlerce şubesinde yıllardır düzenlenmektedir ve bağlı olduğumuz Dernekler Kanunu’na uygundur, dernek tüzüğümüzde belirtilen çerçeve içinde düzenlenir. Halkevleri Yaz Çocuk Buluşmaları; çocukların boş zamanlarını eğlenerek geçirmesi, tiyatro, edebiyat ve müzikle tanışması, özgür düşünceyi, laik bilimsel yaklaşımı tecrübe etmesini sağlamak amacıyla düzenlenir. Çocukların doğayı, çevresini, birlikte yaşadığı canlıları sevmesini, korumasını, özgürlüklerini ve haklarını öğrenmesi, tehditlere karşı bilinçlenmesini amaçlar.

Yaz Çocuk Buluşmaları’nın “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti” olarak değerlendirilmesi ve bu gerekçeyle şubemizin mühürlenmeye girişilmesi hukuksuzdur. Bu hukuksuz girişim Halkevleri’nin kurulduğu 1932 yılından bu yana savunduğu özgür bilimsel laik eğitim hakkı mücadelesini hedef almaktadır.

Daha önce benzer bahanelerle mühürlenen Halkevleri şubeleri hukuksuzluklar aşılarak, mühürler sökülerek tek tek geri açılmıştır. Mahkemelerin Halkevleri lehine verdiği emsal kararlar ortadayken kalkışılan bu hukuksuz mühürleme girişiminin amacının Halkevleri’ni susturmak olduğunu biliyoruz ancak Halkevleri Susmaz!

Halkevleri olarak haklarımızı savunacağımızı ve mercilerle görüşmelerimizi sürdüreceğimizi ve girişilen bu hukuksuzluğu durdurmak üzere tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı halkımızla paylaşırız.

Halkevleri memlekettir, Halkevleri susmaz!

Sendika.Org